Alarm powodziowy w gminie Solec nad Wisłą wprowadza w czwartek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski - poinformowała PAP rzecznik wojewody Ivetta Biały. Alarm ma obowiązywać od godz. 16. Stan ostrzegawczy został przekroczony również w Annopolu na Lubelszczyźnie. Burmistrz Annopola ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe. Według służb kryzysowych nie ma zagrożenia powodzią.

Alarm ogłoszono w związku ze wzrostem poziomu wody na odcinku rzeki Kamiennej w powiecie lipskim oraz zwiększonym upustem wody na zaporach Brody Iłżeckie na rzece Kamiennej i Wióry na rzece Wiślinie.

Według rzeczniczki wojewody na terenie, na którym ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, władze samorządowe powinny wprowadzić całodobowe dyżury w zespołach zarządzania kryzysowego.

"Lokalne władze muszą też przygotować mieszkańców i inwentarz do ewentualnej ewakuacji. Zobowiązane są także do stałego monitorowania poziomu wód i stanu wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych" - podkreśliła Biały.

Pogotowie w Annopolu

Poziom Wisły w Annopolu na Lubelszczyźnie przekroczył stan ostrzegawczy. Burmistrz Annopola ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe. Według służb kryzysowych nie ma zagrożenia powodzią.

Poziom Wisły w Annopolu wzrósł od środy o ok. 1,5 metra i w czwartek po południu rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy. "Poziom Wisły będzie wzrastał, ale według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie będzie to poziom zagrażający powodzią" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk.

Fala kulminacyjna na Wiśle - spowodowana obfitymi opadami na południu Polski - będzie przepływać przez Lubelszczyznę prawdopodobnie w sobotę. "Prognozy mówią, że Wisła może przekroczyć stan alarmowy w Annopolu o 60 cm" - zaznaczył Stańczyk.

Jak dodał, byłby to poziom znacznie niższy od ostatniego wezbrania na Wiśle na Lubelszczyźnie na przełomie lipca i sierpnia - wtedy stan alarmowy przekroczony został w Annopolu o ok. 1,5 metra.

Trwają jeszcze prace remontowe na wałach przeciwpowodziowych, uszkodzonych podczas powodzi w maju i czerwcu. Jak tłumaczył Stańczyk, w tych miejscach zbudowano dodatkowe tzw. wały opaskowe, czyli usypano wały w kształcie półkoli wokół remontowanych miejsc.

Na Lubelszczyźnie stany ostrzegawcze przekroczone są także na rzekach: Tyśmienicy w Tchórzewie, Wieprzu w Krasnymstawie, Bystrzycy w Sobianowicach oraz na Krznie w Malowej Górze.