Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował dziś do premiera Donalda Tuska o skłonienie szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego do wycofania się z wypowiedzi na temat postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu.

"Apeluję do premiera Tuska, żeby ta sprawa w najbliższych godzinach została załatwiona" - powiedział J. Kaczyński. Podkreślił, że Tusk powinien "zdezawuować w zdecydowany sposób" wypowiedź Chlebowskiego.

Dodał, że powinno to się stać przed popołudniową rozmową prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Tuska z prezydentem USA Barackiem Obamą ponieważ - jego zdaniem - "może to szkodzić" polskiej delegacji.

Chlebowski: postępowanie prezydenta powinno doprowadzić do wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział dziś w radiu ZET, że postępowanie prezydenta na szczycie NATO w sprawie kandydata na sekretarza generalnego Sojuszu, powinno doprowadzić do wniosku o postawienie Lecha Kaczyńskiego przed Trybunał Stanu.

"Jeżeli prezydent łamie stanowisko rządu, to proszę zajrzeć do konstytucji, czym to grozi. To rząd ustala politykę zagraniczną - powiedział Chlebowski.

Z kolei szef PiS podkreślił, że "Trybunał Stanu wobec prezydenta to jest instytucja zupełnie nadzwyczajna, która może się zdarzyć przy jakiś bardzo poważnych wydarzeniach".

"Nadużywanie tego rodzaju retoryki jest dla polskiego porządku publicznego niebywale szkodliwe, tak jak nieustające obrażanie prezydenta przez rożnego rodzaju sugestie" - powiedział J. Kaczyński.

"W ustawach ani konstytucji nie ma zapisów mówiących o instrukcji rządu dla głowy państwa"

Odniósł się także do pisma MSZ dotyczącego stanowiska na szczyt NATO w sprawie nowego szefa Sojuszu, przekazanego Kancelarii Prezydenta. Jego zdaniem, rząd w ten sposób nie przedstawił prezydentowi swojego stanowiska, bo takie mogłoby powstać jedynie na drodze uchwały Rady Ministrów.

Dodał, że w ustawach ani konstytucji nie ma zapisów mówiących o instrukcji rządu dla głowy państwa.

Upubliczniony dziś przez MSZ dokument, to pismo, jakie Departament Polityki Bezpieczeństwa MSZ wystosował na początku kwietnia do zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Kazimierza Kuberskiego. Jest ono - jak zaznaczono - uzupełnieniem przesłanych wcześniej do Kancelarii materiałów na szczyt NATO i dotyczy kwestii wyboru nowego sekretarza generalnego NATO.

W sobotę w Strasburgu przywódcy państw NATO zgodzili się, aby nowym szefem generalnym Sojuszu został premier Danii Anders Fogh Rasmussen. Jego kandydaturę poparł Lech Kaczyński. Początkowo sprzeciw wobec Rasmussena zgłaszała Turcja, ale po dodatkowych rozmowach, ostatecznie poparła go.

Według przedstawicieli rządu, intencją strony rządowej było, aby przeciągać sprawę, i doprowadzić do rozmów z polską delegacją, w których moglibyśmy uzyskać jakieś zadośćuczynienie za odstąpienie od kandydatury szefa MSZ Radosława Sikorskiego.