Za podjęciem inicjatywy ustawodawczej, gwarantującej zabezpieczenie kobiet w ciąży, które z powodu wynikającej z koronawirusa sytuacji na rynku pracy mogłyby mieć obniżone świadczenia podczas urlopu macierzyńskiego, opowiedział się w czwartek Senat.

Wniosek taki przedstawiła w środę senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności podczas prac nad tzw. drugą tarczą antykryzysową dla branży turystycznej.

Senatorowie zdecydowali w czwartek, że odpowiedni projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zostanie włączony do porządku obrad izby i trafi od razu do drugiego czytania. W prace nad projektem chce włączyć się także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak wyjaśniała podczas posiedzenia komisji senator KO Magdalena Kochan, w inicjatywie chodzi o zapobieżenie np. sytuacji, w której kobiecie w ciąży przebywającej na urlopie zdrowotnym w związku z pandemią obniżono wymiar czasu pracy, co w konsekwencji skutkuje obniżonym świadczeniem po urodzeniu dziecka, bądź krótszym urlopem macierzyńskim.

Podczas posiedzenia komisji Eliza Wiśniewska z MRPiPS wskazała, że tzw. przepisy COVID-owe przyznały pracodawcom, u których wystąpił spadek dochodów, możliwość wystąpienia o dofinansowanie swojej działalności. "Pracodawca wyodrębniał pewne grupy, którym obniżano wymiar czasu pracy, ale również zmniejszono wynagrodzenia. Wśród tych osób taką grupą największą są kobiety w ciąży" - przyznała.

Wiśniewska dodała, że mimo iż taki obniżony wymiar czasu pracy trwał trzy miesiące, to powodował obniżenie podstawy wymiaru świadczeń. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś