Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) otrzymał propozycję objęcia funkcji ministra rolnictwa i zgodził się - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że powołanie Ardanowskiego nastąpi szybko. Zapowiedział, że nowy minister przedstawi w "krótkim czasie specjalny pakiet" dla rolnictwa.

Premier, który we wtorek składa wizytę w Berlinie - powiedział dziennikarzom, że Ardanowski otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra rolnictwa i - jak mówił - "nawet już się zgodził". "Mam nadzieję, że wkrótce to powołanie nastąpi" - oświadczył Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że nowy minister "przygotuje i przedstawi w krótkim czasie (...) specjalny pakiet dla rolnictwa".

"Dzisiaj wielkim problemem w obszarze rolnictwa jest susza, która daje nam się bardzo mocno we znaki - nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych. Będziemy zdecydowanie proponować pewne programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej" - powiedział premier. Zapowiedział, że "w ciągu najbliższych paru tygodni" przygotowanych zostanie również "wiele pozytywnych" programów dla rolników.

Ardanowski we wtorek poinformował w rozmowie z PAP, że w środę o 9.30 ma odebrać nominację na stanowisko ministra rolnictwa od prezydenta Andrzeja Dudy, a później weźmie udział w posiedzeniu Rady Ministrów. Po tym posiedzeniu zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa z premierem Mateuszem Morawieckim.

Poseł PiS ma zastąpić w resorcie rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W poniedziałek biuro prasowe ministerstwa podało, że Jurgiel złożył rezygnację, której powodem były względy osobiste.

Morawiecki podziękował Jurgielowi za "bardzo szerokie programy dla rolnictwa". "Zrobił bardzo wiele" - ocenił.

Ardanowski urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Od 1992 do 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a w latach 2003–2007 prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL – Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998–2002 z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność był radnym w sejmiku kujawsko-pomorskim. Poseł PiS pełni funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

65-letni Krzysztof Jurgiel był ministrem od 16 listopada 2015 r. w rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego. W poprzedniej kadencji Sejmu pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa, a w latach 2006-2007 był szefem resortu rolnictwa.

Za obecnej kadencji Jurgiela wprowadzona została w życie ustawa dotycząca sprzedaży państwowej ziemi, która chroni przed nabywaniem gruntów rolnych przez cudzoziemców oraz przez osoby nie mające kwalifikacji rolniczych. Gdy został ministrem, pomimo kłopotów w systemem informatycznym pod koniec 2015 r., ARiMR w terminie wypłaciła płatności, a w kolejnych dwóch latach wypłacono rolnikom wcześniejsze zaliczki w wysokości 70 proc. dopłat.

Największą porażką ministra - według opozycji - była zmiana szefów stadnin koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie, co zapoczątkowało niepowodzenia w sprzedaży koni arabskich i spadek prestiżu imprezy "Pride of Poland". Niektóre organizacje rolnicze, a także posłowie opozycji wskazują także na małą skuteczność walki z afrykańskim pomorem świń. Choroba ta rozprzestrzenia się, obejmując coraz więcej powiatów Polski wschodniej. Wirus dotarł na Mazowsze, przekraczając linię Wisły.