Jak dodał, spotkanie zwieńczy ogłoszenie wspólnego oświadczenia szefów dyplomacji Wyszehradzkiej Czwórki w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego.

Tradycyjne spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Partnerstwa Wschodniego, poprzedzające zaplanowany na 24 listopada V szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, organizowane jest przez Polskę w ramach jej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Środowe rozmowy toczyć się będą na warszawskim stadionie Legii.

Jak zapowiedział Wawrzyniak, oprócz szefów dyplomacji Wyszehradzkiej Czwórki i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), na zaproszenie szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego w spotkaniu uczestniczyć będą również ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji, a także komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Według przekazanych przez dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ informacji do Warszawy przyjechać mają ponadto przedstawiciele Bułgarii i Słowenii w randze sekretarzy stanu w MSZ oraz "wysokiej rangi przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Malty oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych".

Obrady w tym gronie poprzedzi spotkanie szefów dyplomacji krajów V4. Ministrowie mają omówić m.in. dotychczasowy przebieg prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz wstępne założenia rozpoczynającej się 1 lipca prezydencji Węgier.

Jak podkreślił szef biura rzecznika MSZ, spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego odbywają się "w ramach każdej kolejnej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej", jednak "po raz pierwszy w spotkaniu bierze udział tak wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej".

Środowe spotkanie ma być poświęcone przygotowaniom do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego i przyszłości Partnerstwa oraz - szerzej rozumianej - polityki wschodniej UE. Dyskutowane mają być również oczekiwania wobec szczytu ze strony poszczególnych krajów PW.

Wśród głównych tematów rozmów mają znaleźć się też perspektywy "rozbudowy połączeń transportowych oraz infrastrukturalnych między krajami Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (tzw. connectivity)”, które - jak wskazał Wawrzyniak - stanowią jeden z "priorytetów polityki Partnerstwa Wschodniego, ustalonych na poprzednim szczycie PW w Rydze w 2015 roku".

Po zakończeniu środowych rozmów planowana jest konferencja prasowa, na której wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego ogłoszą ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej.

Szefowie wszystkich delegacji zostaną też przyjęci przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim. Podczas spotkania zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Wawrzyniak zapowiedział, że na marginesie środowego szczytu szef polskiej dyplomacji ma zaplanowane spotkania bilateralne z szefami MSZ: Szwecji Margot Wallstroem, Estonii Svenem Mikserem, Rumunii Teodorem Melescanu i Chorwacji Davorem Ivo Stierem.

Według szefa biura rzecznika MSZ, oprócz kwestii dwustronnych, wśród tematów tych rozmów mogą się znaleźć m.in. sytuacja w regionie i jej implikacje dla bezpieczeństwa, energetyka (w tym sprawa Nord Stream 2), rozwój infrastruktury, współpraca na forum ONZ, a także sytuacja na Bałkanach Zachodnich i w Turcji. (PAP)