Prowadzimy akcję "Przedsiębiorcza Polska", bronimy firmy przed złym prawem i biurokracją. Przygotujemy raport o tym, co trzeba zmienić w przepisach, by prowadzenie działalności było prostsze. Przekażemy go nowemu rządowi.

W kryzysie i przed każdymi wyborami politycy przypominają sobie o biznesie. Obiecują przedsiębiorcom uchylić nieba, znieść bariery, ograniczyć bezrobocie i finansować swoje obietnice socjalne. Potem przychodzi proza rządzenia, a z nią przepisów, zamiast ubywać, przybywa. Niezliczone koncesje, zezwolenia, regulacje, sprzeczne ze sobą rozporządzenia ograniczające wolność gospodarowania.

Zamiast znowu wysłuchiwać przedwyborczych sloganów bez pokrycia o Polsce innowacyjnej, kraju stawiającym na młodych i ludzki kapitał, „Dziennik Gazeta Prawna” wspólnie z Fundacją FOR prof. Leszka Balcerowicza oraz Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców prowadzimy akcję „Przedsiębiorcza Polska”.

Na naszych łamach publikujemy materiały ukazujące absurdy polskich przepisów, zbędną biurokrację oraz bariery podatkowe i prawne krępujące biznes. Prezentujemy autentyczne historie ludzi dotkniętych bezmyślnością i bezdusznością systemu.

Wszystkie zebrane w naszej akcji postulaty, wzmocnione ekspertyzami ekonomistów i prawników, zostaną spisane w specjalnym raporcie i przekazane nowemu rządowi. Z jednoznacznym apelem o ich realizację.

Robimy to w głębokim przekonaniu, że tylko Polska przedsiębiorcza, przyjazna biznesowi może zapewnić stabilny rozwój i ochronić nas przed wstrząsami na światowych rynkach. Mówimy tu o 1,5 mln małych i średnich przedsiębiorstw, w tym 7 mln pracowników i 850 mld zł przychodów rocznie.

Przeciętna Polska firma poświęca rocznie 325 godzin na wypełnianie dokumentacji podatkowej, a same podatki pochłaniają 42,3 proc. jej zysków. Zanim uzyska pozwolenie na inwestycję budowlaną, musi przejść przez 32 procedury, które trwają 311 dni. A mimo to małemu i średniemu biznesowi udaje się wytworzyć 60 proc. polskiego PKB.

– Główny problem polega na tym, że prawo tworzą ludzie niemający do czynienia z realną gospodarką. Nie rozumieją, że biznes stanowi jej fundament, że pracując na siebie, równocześnie pracuje na dobrobyt całego państwa – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Jego zdaniem obecnych procedur naprawić się nie da – trzeba je całkowicie zdemontować i zbudować na nowo. 80 proc. z nich jest zbędne i niepotrzebne, ponieważ utrudnia działalność firmom. Państwu zaś daje jedynie iluzję kontroli i panowania nad systemem.

Czas więc przejść z tej strefy skomplikowanej iluzji do strefy przejrzystych reguł.

Prosimy naszych czytelników o nadsyłanie własnych przemyśleń na ten temat na adres: pp@infor.pl

Więcej na temat akcji "Przedsiębiorcza Polska":

Akcja "Przedsiębiorcza Polska": 8 postulatów przedsiębiorczości

Balcerowicz: Kryzys to dobra lekcja, o ile wyciągnie się z niej wnioski

Nie można określić jednego wzoru deklaracji dla rozliczania podatku od nieruchomości

32 dni - tyle przeciętnie trwa założenie w Polsce przedsiębiorstwa

Czternaście dni i nocy papierkowej roboty, aby zapłacić podatki

Co druga złotówka dla fiskusa

VAT ma więcej wad niż zalet

Firmy źle ustalają obowiązki w VAT

7 składek od jednego pracownika. Opodatkowanie pracy wspiera bezrobocie?

Przez swoje decyzje fiskus przyczynia się do upadłości firm

Ponad dwa lata - tyle czasu spędza polski przedsiębiorca przed sądem gospodarczym

Przepastny wór z przepisami, czyli jak prawo utrudnia życie firmom

Niższe odsetki za zwłokę powinny być stosowane też przed 2009 rokiem

Skarbówką w przedsiębiorcę

W Polsce na pozwolenie na budowę czeka się trzy razy dłużej niż w Niemczech

Przedsiębiorcy wiedzą, jak reformować gospodarkę

VAT musi być zgodny z prawem wspólnotowym

Potwierdzenie odbioru faktur jest niepotrzebne

Ulepszprawo.pl - wraz z fundacją Leszka Balcerowicz wypowiadamy wojnę biurokratycznym absurdom

Menedżerowie prowadzący działalność gospodarczą chcą zmiany przepisów podatkowych

Kontrole powinien prowadzić jeden organ podatkowy

Darowizny od handlowców będą opodatkowane

Abonamenty medyczne powinny być zwolnione z PIT