Umowa o zarządzanie (między pracodawcą a instytucją finansową) musi być zawarta w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku, nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym pracodawca jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. W przypadku średnich firm (50-249 osób), które rozpoczęły wdrażanie PPK 1 stycznia 2020, termin ten przypada 24 kwietnia 2020. W przypadku małych firm (20-49 osób zatrudnionych), które do programu wejdą 1 lipca 2020, będzie to 27 października.
Informację o zawarciu umowy o zarządzanie zatrudniający musi przekazać do ewidencji prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.
Umowa o prowadzenie to de facto zapisanie zatrudnionych do PPK. Podmiot zatrudniający zawiera ją z instytucją finansową w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, a lista osób, będących uczestnikami PPK, stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK. Termin zawarcia umowy o prowadzenie upływa dla średnich firm 11 maja 2020 roku, a 10 listopada 2020 dla firm małych.
Zapisanie automatyczne
Automatycznie do PPK pracodawca może zapisać osoby zatrudnione, podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w wieku od 18 do 55 lat. W przypadku pracowników zatrudnionych w dniu, od którego ustawa znajduje zastosowanie (zgodnie z art. 134), pracodawca nie bierze pod uwagę 3-miesięcznego okresu zatrudnienia.
Zapisanie po trzech miesiącach
Ale jeśli okres zatrudnienia powstał po tej dacie, wtedy zgodnie z art. 16 ust 1. umowa zawierana jest po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po tym, w którym upłynął termin trzech miesięcy zatrudnienia. Naturalnie dotyczy to osoby zatrudnionej, która nie zadeklaruje przed upływem tego terminu, że nie będzie dokonywać wpłat do PPK. Zgodnie z art. 16 Ust 2. do okresu zatrudnienia, o którym tu mowa, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli są one powiązane z obecnym zatrudniającym.
- Aplikacja Comarch PPK na podstawie danych dotyczących historii zatrudnienia, wieku oraz ubezpieczenia pozwala na stworzenie listy pracowników w imieniu i na rzecz, których należy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Jeśli pracownik spełnia warunki uczestnictwa w PPK i nie złożył deklaracji rezygnacji Użytkownik zostanie poinformowany, że należy zgłosić go do PPK. W przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni w firmie poniżej 3 miesięcy aplikacja dodatkowo podpowie datę, kiedy minie 3-miesięczny okres zatrudnienia i pracodawca będzie miał obowiązek zgłoszenia ich do PPK. Pracodawca poza informacją o przystąpieniu czy rezygnacji z PPK ma także możliwość ewidencji składanych przez pracowników deklaracji związanych z PPK dotyczących np. obniżenia składki podstawowej. Na podstawie wprowadzonych na karcie pracownika danych dotyczących uczestnictwa w PPK, aplikacja co miesiąc przygotuje listę pracowników, za których należy przekazać wpłaty do instytucji finansowej oraz wyliczy je na podstawie wprowadzonych podstaw. – mówi Magdalena Pacan, konsultant systemów Comarch ERP.
Podmiot zatrudniający bez umowy o zarządzanie
Może zaistnieć sytuacja, gdy podmiot zatrudniający, któremu pracownik złożył wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, nie zawarł umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową. Dzieje się tak w przypadku mikroprzedsiębiorcy, gdy wszystkie zatrudnione osoby złożą deklarację rezygnacji.
Gdy pojawi się jednak pracownik zainteresowany przystąpieniem do PPK, wtedy pracodawca powinien najpierw zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Przyjmując, że dzień złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK jest pierwszym dniem, od którego należy liczyć termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK, to umowa o zarządzanie powinna zostać zawarta zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 1 ustawy o PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym przypada termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK.
Nowy pracownik ze starym kontem
Innym przypadkiem może być ten, gdy nowy pracownik był już uczestnikiem PPK u innego pracodawcy. W nowej firmie będzie mógł być zapisany do PPK po upływie 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął trzymiesięczny okres zatrudnienia.
Pracownik powinien poinformować nowego pracodawcę o posiadanych rachunkach PPK i instytucjach finansowych, w których do tej pory gromadził środki, a pracodawca o obowiązku złożenia wniosku w imieniu pracownika o wypłatę transferową środków zgromadzonych we wskazanych instytucjach. Pracownik będzie mógł wybrać czy przenieść je na nowy rachunek, który otworzy mu nowy pracodawca, czy ciągu 7 dni poinformować, że rezygnuje z transferu i chce zachować dotychczasowe rachunki.
Zatrudnienie w kilku miejscach pracy
Obligatoryjne dane uczestnika PPK
Adres poczty elektronicznej i numer telefonu nie stanowią obligatoryjnych danych uczestnika PPK, których podanie jest niezbędne do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Nie jest też konieczne przekazanie instytucji finansowej przez podmiot zatrudniający rodzaju dokumentu tożsamości oraz jego serii i numeru o ile pracownik posiada PESEL.