Gośćmi Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie" są Ewelina Negowetti – rodzic, Florian Misiorny – osoba transpłciowa, Jędrek Kawecki -Fundacja Równik Praw, Milena Adamczewska-Stachura - Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Dorota Seweryn-Stawarz - radczyni prawna.

Coming out

To było nowe życie mojego dziecka. Kiedy się dowiedziałam, że mam transpłciowego syna to był moment. Coming out to nie było nic tak bardzo nowego. To dziecko było zawsze przecież tym samym dzieckiem. Wszystko się od tego czasu poukładało – mówi Ewelina Negowetti.

Tranzycja

Po coming out’cie dziecka osoba rozpoczyna tranzycję społeczną czy medyczną, czy prawną w zależności od potrzeb. Tak samo tę całą transakcję dziecka przechodzi cała rodzina. W pierwszej kolejności rodzice muszą, chcą, potrzebują zapewnić wszystko, co najlepsze w tym procesie dla dziecka, ale muszą też zadbać o siebie. O swój coming out, o coming out rodzeństwa. Rodzic, który dowiaduje się, że ma dziecko transpłciowe, bierze to dziecko na ręce i idzie niemalże przez dżunglę, karczując las, który jest wokół. Tym lasem jest cała nieprzychylność instytucji, brak standardów obsługi osób transpłciowych w szkołach, urzędach, w miejscu pracy czy w gabinetach lekarskich - dodaje Negowetti.

Transpłciowość

Podręcznikowa definicja mówi, że jest to niezgodność z płcią przypisaną przy urodzeniu. Dla mnie moja transpłciowość jest moją drogą do życia naprawdę. W taki sposób, jaki wcześniej podświadomie a teraz już świadomie zawsze chciałem żyć. Po drodze wiadomo, że są jakieś przeszkody, jakieś utrudnienia, ale każda droga do celu nigdy nie jest stuprocentowa łatwa, zawsze są jakieś niedogodności – mówi Misiorny.

My, Rodzice dzieci trans – kampania

Przyczynkiem do kampanii był bunt i niezgoda na pojawiające się w przestrzeni publicznej słowa wypowiadane przez osoby publiczne. Hejt, dehumanizację osób transpłciowych. Ta kampania rodziła się w wielu głowach naraz. Chcemy pokazać sytuację tych rodzin. Przy tworzeniu kampanii, nie znajdowaliśmy żadnego argumentu, który mógłby zaatakować miłość rodzica do dziecka. Skoro tego nie da się za zaatakować, tak racjonalnie myśląc, to idąc tym tropem, chcieliśmy po prostu pokazać, że to są jak najbardziej normalne rodziny. Rodziny kochające się, rodziny się wspierająca. Na tym chcieliśmy zbudować cały nasz przekaz informacyjny – mówi Jędrek Kawecki.

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty “DGPtalk Z Pierwszej strony” znajdziecie także w serwisach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!