Gośćmi Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" są Andrzej Zarzecki i Rafał Chrząszcz z Kancelarii Prosperitas.

Sytuacja gospodarcza, a rynek kredytów walutowych

– Na początku tego roku było lekkie spowolnienie, ale w ostatnim czasie kiedy wszystkie waluty były blisko 5 złotych zainteresowanie rozwiązaniem swojej sprawy kredytów we frankach szwajcarskich rzeczywiście jest dużo większe. Ludzie są zainteresowani żeby to rozwiązać, co więcej w ostatnim czasie pojawia się sporo zapytań o kredyty złotówkowe. Klienci dzwonią do kancelarii i pytają, czy można się takimi sprawami zająć – mówi Andrzej Zarzecki.

Podstawy do unieważnienia kredytu frankowego

– W momencie kiedy udzielano największej liczby kredytów we frankach szwajcarskich, ten kurs franka wynosił 1,97 zł. To nie wyglądało tak, że osoby które udawały się do banku przychodziły i były zdecydowane na kredyt frankowy. To były osoby, które były zdecydowane otrzymać kredyt w złotych polskich. Jednakże stopa WIBOR, która była w tamtym czasie bardzo wysoka uniemożliwiała wzięcie kredytu na wnioskowaną sumę. Tu przychodził z pomocą doradca kredytowy, który wskazywał, że jest kredyt, który zostanie im wypłacony w złotym polskim, oni będą go spłacać w złotym polskim, tylko on będzie na papierze wyrażony we franku szwajcarskim, a ze względu na niską wtedy jeszcze stawkę LIBOR oni mają zdolność kredytową na sumę, którą by chcieli. Tyle było z pouczeń banków do kredytobiorców. Kredytobiorcy udawali się jednak do instytucji zaufania publicznego, nie sądzili, że może być im udzielony kredyt na tak naprawdę lichwiarskich warunkach – dodaje Andrzej Zarzecki.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Andrzej Zarzecki – prawnik, współzałożyciel i członek Zarządu Kancelarii Prosperitas

Rafał Chrząszcz – adwokat specjalizujący się w pomocy osobom fizycznym w sporach przeciwko podmiotom rynku finansowego.