Czym są róże grafenowe? Do czego się je wykorzystuje? Na czym polega rewolucyjna metoda ich wytwarzania, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu?

Naukowcy na całym świecie nie ustają w poszukiwaniu zastosowań dla grafenu. Te wymagają jednak czasem, aby rewolucyjną postać węgla nieco zmodyfikować.

Jedną z modyfikacji są róże grafenowe - mikroskopijne struktury z płatków grafenowych, które przypominają te kwiaty. W różach pokłada się duże nadzieje jako materiałach następnej generacji do budowy urządzeń magazynujących energię, ale nie tylko - mogą znaleźć zastosowanie także w panelach słonecznych.

Rewolucyjną metodę wytwarzania róż grafenowych opracowali polscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zapraszamy do wysłuchania czwartego odcinka drugiego sezonu podcastu "DGPtalk: Eureka".

"DGPtalk: Eureka" to seria podcastów poświęconych polskiej nauce.

Będziemy starali się pokazać w nich czym zajmują się ludzie nauki nad Wisłą – bo zajmują się często absolutnie odlotowymi rzeczami. Dlatego wspólnie z autorami pokażemy przykłady kilku ciekawych projektów, które uzyskały już ochronę patentową. Podcast towarzyszy serii artykułów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” publikowanych w ramach organizowanego wspólnie z firmą Polpharma konkursu „Eureka! DGP”.