WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W celu dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego należy składać jedynie oryginały dokumentów służących za podstawę wpisu albo ich urzędowo poświadczone odpisy lub wyciągi.Jest to powstała z mocy prawa lokalna wspólnota samorządowa. Obecny podział na powiaty – jako jednostki zasadniczego podziału administracyjnego oraz jednostki ponadgminnego samorządu lokalnego – został wprowadzony 1 stycznia 1999 r.

Jako historyczny element struktury państwa powiaty pojawiły się już w okresie średniowiecza – najpierw jako okręgi sądowe. Podstawowy element siatki administracyjnej Polski stanowiły już od XIX wieku – do likwidacji w 1975 r. Po tej dacie rejonowe urzędy i instytucje podlegały już tylko pionowo władzom wojewódzkim oraz ministrom.

Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, z zastrzeżeniem, że zadania te nie mogą naruszać zakresu działania gmin. Ustawy określają też niektóre sprawy należące do zakresu działania powiatu i przezeń wykonywane – jako zadania z zakresu administracji rządowej.

Instytucje powiatowe obejmują: starostwo, powiatowe jednostki organizacyjne (przede wszystkim w dziedzinie oświaty, ochrony zdrowia i pomocy społecznej) oraz powiatowe zespolone służby, inspekcje i straże (pozostające administracją rządową, lecz zespolone pod zwierzchnictwem starosty). Organami powiatu są rada powiatu – jako organ stanowiący i kontrolny oraz zarząd powiatu – jako organ wykonawczy. W skład liczącego od 3 do 5 osób zarządu powiatu wchodzą starosta jako jego przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie, wybierani przez radę. W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie piętnastu w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców, ale nie więcej niż dwudziestu dziewięciu radnych.
Obecny podział administracyjny wyróżnia miasta na prawach powiatu, które są gminami o charakterze miejskim, którym dodatkowo przyznano wszelkie uprawnienia jednostek powiatowych (dotyczyło to jednostek, które w momencie reformy administracyjnej liczyły więcej niż 100 000 mieszkańców). Nie łączyło się to z tworzeniem nowych organów i urzędów administracji powiatowej. Uprawnienia i obowiązki instytucji powiatowych zostały przejęte przez już istniejące instytucje miejskie: radę miejską, zarząd miasta, prezydenta miasta oraz urząd miasta.

Magdalena Wojtuch

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592 z późn. zm.).