Działania na rzecz osób starszych to jeden z priorytetów rządu w obszarze polityki społecznej - zapewniła minister RPiPS Elżbieta Rafalska na wtorkowej konferencji "Dobre praktyki na rzecz osób starszych". Doświadczenia wymieniali na niej m.in. samorządowcy i organizacje pozarządowe.

Wśród prezentowanych rozwiązań były m.in.: projekt mieszkań chronionych dla osób starszych, ogólnopolska karta seniora czy różne projekty aktywizujące seniorów - senior mentorem czy angielski dla seniora.

"Polskie społeczeństwo się starzeje(…). W 2025 roku niemal co trzecia osoba będzie w wieku co najmniej 60 lat. W związku z tym polityka społeczna na rzecz osób starszych (…) stanowi dla całej rady ministrów jeden z priorytetów polityki społecznej" - powiedziała na odbywającej się w resorcie konferencji Rafalska.

Przypomniała, że przy MRPiPS utworzona została Rada ds. polityki senioralnej, która pracuje obecnie nad weryfikacją i aktualizacją założeń polityki senioralnej oraz stworzeniem programu polityki wobec osób starszych do roku 2030; resort prowadzi program Senior-Wigor na lata 2015-2020, który ma zostać przekształcony w program Senior+; trwa też Rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych 2014-2020.

Na konferencji zaprezentowano też kilkadziesiąt oddolnych inicjatyw, skierowanych do seniorów. Był wśród nich m.in. kielecki program mieszkań chronionych. Kielce mają dziś trzy takie budynki, w których znajduje się łącznie 65 mieszkań. Lokale przysługują osobom, które wymagają takiego wsparcia np. ze względu na wiek. Jak wyjaśniała Magdalena Gościniewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach - mieszkańcy mają do dyspozycji pokój z balkonem, kuchnię i łazienkę, w każdym mieszkaniu jest sygnał przywoławczy, a w każdym budynku jedno mieszkanie pełni rolę całodobowej dyżurki dla pracownika obsługującego mieszkańców. Miesięczny koszt takiego lokalu to ok. 400 zł.

Stowarzyszenie Manko wprowadziło Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta funkcjonuje od ponad dwóch lat, korzysta z niej ponad 54 tys. seniorów, którzy mogą korzystać ze zniżek w ponad 400 instytucjach jak: uzdrowiska, przychodnie, kina, teatry, kawiarnie, biura podróży. Program objął patronatem m.in. minister zdrowia. Karta jest bezterminowa i bezpłatna, a może ją wyrobić każda osoba, która ukończyła 60 lat m.in. na stronie glosseniora.pl.

Projekt aktywizujący Senior-mentorem prowadzi Katolicka Fundacja Pomocy Osobom Uzależnionym i Dzieciom Karan. Z jednej strony uczestniczą w nim młodzi ludzie po terapii uzależnień, z drugiej seniorzy, doświadczone życiowo osoby, które udzielają im wsparcia i rady. Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów prowadzi Teatr "Tradycja", który wystawia spektakle dla dzieci, a Fundacja "Vladislawia" realizuje projekt Angielski dla seniora. Takich programów w skali kraju można mnożyć.

Rafalska podkreśliła, że prezentowane na konferencji praktyki samorządów i organizacji pozarządowych są niezwykle cenne, bo sprawiają, że "nie musimy się uczyć na własnych błędach", ale "możemy skorzystać z doświadczeń, które zostały już wdrożone, zastosowane". Wskazała, że projekty "pokazują dużą kreatywność samorządu i organizacji samorządowych, działających na rzecz osób starszych". (PAP)