"Informacja o naszej emeryturze będzie jeszcze bliżej - w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale i prywatnych form oszczędzania na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS oraz porozumieniom zawieranym z innymi podmiotami, które oferują takie rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i przystępność usługi, a także oszczędności i spójność systemu" - powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, cytowany w komunikacie.

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że ubezpieczeni z aktywnym profilem informacyjnym w systemie ZUS oraz oszczędzający na emeryturę będą mogli sprawdzić niektóre swoje dane emerytalne bezpośrednio w aplikacji mObywatel.

Rozwiązanie umożliwia także zamieszczanie w aplikacji informacji o dobrowolnych programach emerytalnych - pod warunkiem zawarcia odpowiednich porozumień między operatorami tych programów a ministrem cyfryzacji, wskazano także.

Od kiedy emerytury w mObywatelu?

Funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

"Rząd zdecydował o uchyleniu ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Powodem jest wysoka szacowana kosztowność tego projektu i brak pewności co do jego realnej skuteczności. Budowa CIE - nowego systemu informatycznego - została uznana za nieuzasadnioną, szczególnie wobec już istniejącej infrastruktury i potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie przygotowane w ramach rozwoju aplikacji mObywatel, ze wsparciem środków unijnych" - czytamy dalej.