statystyki

Król: Polityka to kwestia słów

autor: Marcin Król10.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 10.08.2016, 08:01

Słowa w życiu politycznym odgrywają ogromną rolę, a ponieważ politycy coraz częściej nie potrafią się nimi posługiwać, dochodzi do zamierzonych lub niezamierzonych nieporozumień. Nie chodzi o używanie dobrej polszczyzny – o tym trzeba zapomnieć – lecz kluczowych słów w rozmowach lub deklaracjach politycznych. Ostatnio pojęciem, które zostało niemal doszczętnie zdewastowane, jest „kompromis”.

Otóż jeżeli ktoś nam proponuje kompromis w  gotowej postaci, a kiedy my go odrzucimy, powiada, że nie chcieliśmy kompromisu, jest tylko i wyłącznie szantażystą. Kompromis to stanowisko uzgodnione w rezultacie ustępstw obu stron, dlatego kompromisu nie można zaproponować bez negocjacji. Wygląda to tak, jakbym zaproponował znajomemu, że nie będę więcej mówił, że jest świnią, jeżeli da mi 10 tys. zł. Kompromis? Inaczej mówiąc, nawet jeżeli ktoś ma dobrą wolę zawarcia kompromisu, to nie pomoże, jeżeli wyjdzie w pół drogi naprzód, a druga strona pozostanie na miejscu. Nie spotkają się.

Destrukcja znaczenia słowa „kompromis” jest ogromnie niebezpieczna dlatego, że współczesna demokracja opiera się na nieustannie zawieranych kompromisach. Kompromisy między partiami politycznymi, między pracodawcami a pracownikami, między większością a mniejszością, między wierzącymi a  niewierzącymi, między liberałami a konserwatystami stanowią o jakości i stabilności demokracji. Kto zatem niszczy pojęcie kompromisu, ten traci grunt pod nogami.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie