Radosław Sikorski i John Kerry zadowoleni z polsko-amerykańskiej współpracy. Po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji amerykański sekretarz stanu powiedział, że około roku 2018 w Polsce zacznie działać tarcza antyrakietowa.

Minister Sikorski powiedział, że dzisiejsze spotkanie potwierdza strategiczną więź Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Oba kraje współpracują w dziedzinie politycznej i wojskowej, mają też wspólne interesy gospodarcze. Sikorski podziękował Kerry'emu za odwiedzenie grobu byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Powiedział, że podczas dzisiejszej rozmowy poruszono wszystkie najważniejsze kwestie międzynarodowe, w tym sprawę podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Radosław Sikorski podkreślił, że Polska popiera podpisanie układu o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Jest też za wydobyciem gazu ziemnego z łupków i sprowadzaniem amerykańskiego gazu do polskiego terminalu LPG. Dodał, że przyszłoroczny szczyt NATO określi dalsze plany Sojuszu.

John Kerry wyraził zadowolenie ze swoich kontaktów z Polską. Dodał, że wielokrotnie był w naszym kraju. Sekretarz stanu podkreślił, że nie jest przypadkiem, iż przyjechał do Polski na swe pierwsze spotkanie dwustronne w Europie środkowej. Nasz kraj zdołał bowiem w ciągu 25 lat zbudować system demokratyczny, a obecnie wywiera silny wpływ w strukturach NATO. Kerry powiedział, że był zaszczycony, iż mógł złożyć w imieniu narodu amerykańskiego wieniec na grobie Tadeuszu Mazowieckiego. Dodał, że jest dumny, iż może odwiedzić Warszawę, miasto znane z wielu wydarzeń historycznych, w tym z Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że Polsce wiele się zmieniło dzięki Tadeuszowi Mazowieckiemu i innym wybitnym polskim przywódcom.

Mówiąc o kwestiach gospodarczych John Kerry podkreślił, że polsko-amerykański program partnerstwa ekonomicznego powinien ułatwić dalszą współpracę. Zauważył, że Polska modernizuje swą gospodarkę i armię, jest też ważnym państwem Unii Europejskiej. Kerry przypomniał, że Polska jest największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych w Europie środkowej. Program partnerstwa może jednak sprawić, że wzajemny handel jeszcze lepiej się rozwinie. Nawiązując do faktu że w Polsce odbędzie się światowy Szczyt Klimatyczny, Kerry podkreślił, że nasz kraj daje sygnał do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska.

Sekretarz stanu przypomniał, że odwiedzi dziś bazę lotniczą w Łasku, gdzie odda cześć polskim siłom zbrojnym. Powiedział, że w okolicach roku 2018 w Polsce będzie działać tarcza antyrakietowa, a nasz kraj jest ważnym elementem budowy systemu obrony antyrakietowej w Europie. Polska się rozwija, nasz sojusz się rozwija i kwitnie - zakończył John Kerry.

Kerry o jeszcze raz o tarczy

Po spotkaniu z Sikorskim amerykański polityk zapewniał, że choć sytuacja na świecie się zmieniła, a Iran wydaje się stanowić mniejsze zagrożenie, plany budowy tarczy nie uległy zmianie. „Polska jest bardzo istotną częścią europejskiej części planu obrony przeciwrakietowej NATO. Do 2018 roku zbudujemy w Polsce element tarczy antyrakietowej. Nic się nie zmieniło i plany w tej sprawie pozostają w mocy” - powiedział Kerry.

System ma bronić Stanów Zjednoczonych i państw sojuszniczych przed rakietami wystrzelonymi z terytoriów krajów tzw. „osi zła”, w tym przede wszystkim z Iranu i Korei Północnej. Początkowo Amerykanie chcieli zainstalować wyrzutnie antyrakiet w Polsce i radar na terenie Czech. Rząd Baracka Obamy zmienił jednak plany i chce zainstalować w Europie mobilne wyrzutnie rakiet SM-3. Część z nich ma trafić do Redzikowa na Pomorzu. Nowy system miałby wchodzić w skład NATO.