Z początkiem listopada 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące nowych wzorów formularzy podatkowych. Zmieniły się:
• VAT-7, VAT-7K, VAT-8 oraz VAT-9M, czyli deklaracje dla podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 2104),
• AKC-R, czyli zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego (Dz.U. poz. 1892),
• AKC–4/AKC–4zo, czyli deklaracja dla podatku akcyzowego, AKC–4/E – podatku akcyzowego od samochodów osobowych, AKC–4/K – podatku akcyzowego od preparatów smarowych, olejów smarowych i pozostałych olejów (Dz.U. poz. 2093),
• zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego (Dz.U. poz. 2071).
Erasmus dla młodych przedsiębiorców
Zasady udzielania wsparcia w ramach programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców uregulowano w obowiązującym od 1 listopada 2019 r. rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii dotyczącym udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz.U. poz. 2113).
Informacje o stawkach VAT
Od 1 listopada 2019 r. można wystąpić z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). Przy czym WIS może dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Od tego dnia bowiem będą stosowane nowe przepisy dotyczące sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT – poinformowało Ministerstwo Finansów. Jednocześnie wskazane zostały pewne wyjątki. Mianowicie w kilku przypadkach od 1 listopada 2019 r. można wystąpić o wydanie WIS dotyczącej stanu prawnego, który zaczął obowiązywać już od tego dnia (czyli właśnie od początku listopada 2019 r.). Jednak wyjątki te dotyczą wyłącznie: wydawnictw książkowych (książki, broszury, nuty, mapy) i elektronicznych e-booków, a także wydawnictw prasowych (gazety, dzienniki, czasopisma) i e-prasy. WIS ma ułatwiać podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT oraz zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę.
Nowa struktura JPK
Na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano nową wersję struktury faktury VAT – JPK_FA(3). Jak wyjaśniło MF, nowa struktura JPK dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych obowiązuje od 1 listopada 2019 r. Natomiast organy podatkowe będą mogły jej żądać od 2 grudnia 2019 r. Dodatkowo w nowej wersji struktury wprowadzono zmiany dotyczące raportowania faktur w walutach obcych i faktur zaliczkowych.
Postępowanie w sprawach gospodarczych
Sąd pierwszej instancji może nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Zmianę tę wprowadziła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469). Ponadto nowelizacja ta przywróciła odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych.
Kontrole pojazdów
Od 7 listopada 2019 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie zawierające m.in. nowe regulacje dotyczące m.in. zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. Otóż w razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. poz. 2141).
Kotły na paliwo stałe
23 listopada 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2166). Zakazano wprowadzania na nasz rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu m.in. w innych krajach UE. Kontrole podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe ma przeprowadzać Inspekcja Handlowa. Sprawdzi m.in. zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne, skontroluje też posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp. Wprowadzono dodatkowo przepisy umożliwiające nałożenie administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu kotłów na paliwo stałe niespełniających wymagań. Kary będą wynosić od 10 tys. zł do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Rachunki w wykazie podatników VAT
Ministerstwo Finansów przypomniało, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT. Oznacza to, że do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu nie pociąga za sobą konsekwencji podatkowych. Na stronach internetowych resortu finansów zaprezentowano nowe pytania i odpowiedzi, które powinny pomóc podatnikom przygotować się do korzystania z wykazu.
Zebrał Krzysztof Tomaszewski