statystyki

Rząd jest, pora podzielić role

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak08.10.2020, 07:38; Aktualizacja: 08.10.2020, 07:39
Prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier Jarosław Kaczyński

Prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Konieczne mogą być nowe ustawy, by dokończyć zmiany w Radzie Ministrów. Szykowany jest pakiet programowy. Jednym z pomysłów jest reforma służb specjalnych. Wzrośnie rola nieformalnego prezydium, czyli premiera i wicepremierów, oraz komitetu bezpieczeństwa, którym ma kierować Jarosław Kaczyński.

W ciągu dwóch tygodni mają być gotowe propozycje działań rządu w nowym składzie. To przede wszystkim pomysły uzgodnione w ramach rozmów koalicyjnych. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że jednym z nich ma być reforma służb specjalnych. Na czym miałaby polegać? Jeden z naszych rozmówców sugeruje, że może chodzić o konsolidację, ale inni nie potwierdzają tego kierunku zmian.

W koalicyjnych uzgodnieniach była mowa jeszcze o co najmniej dziewięciu obszarach przedstawionych przez PiS, co opisywaliśmy w DGP. To m.in. zmiany w sądownictwie, zmiany organów założycielskich szpitali, dekoncentracja mediów czy nowy kodeks wyborczy. PiS nie rezygnuje także z podziału administracyjnego Mazowsza na dwa osobne województwa (o czym też pisaliśmy w DGP jako pierwsi). Jak zapowiedział na antenie TVP Info szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, stosowny projekt ustawy najpóźniej w listopadzie trafi do Sejmu. Plan zakłada, że w przyszłym roku odbędą się wybory do dwóch nowych sejmików – warszawskiego i mazowieckiego. Zmianom tym sprzeciwiają się władze regionu. – W kraju panuje epidemia. Dziesiątki ludzi umiera z powodu COVID-19, zaczyna brakować miejsc w szpitalach, a PiS chce zniszczyć Mazowsze – skomentował wczoraj Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie