Sejm w środę przyjął część poprawek Senatu do ustawy o Funduszu Medycznym. Jedna z nich gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r.

W czasie środowego posiedzenia Sejmu głosowano nad poprawkami Senatu do ustawy o Funduszu Medycznym. Część z nich Sejm przyjął, w tym m.in. gwarantującą corocznie Funduszowi Medycznemu wypłaty z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r.

Sejm odrzucił m.in poprawkę, która zmierzała do ustawowego zagwarantowania, że całkowity budżet na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych nie obejmuje środków finansowych przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia ze środków Funduszu Medycznego.

Powołanie Funduszu Medycznego zapowiedział w marcu prezydent Andrzej Duda, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W połowie września Sejm ją uchwalił.

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.