Fort Trump nad Wisłą: Siły USA z dowództwem i bez szerokiego immunitetu

autor: Maciej Miłosz, Elżbieta Rutkowska, Radek Korzycki, Magda Cedro17.08.2020, 07:10; Aktualizacja: 17.08.2020, 09:06
Mike Pompeo i Mateusz Morawiecki

Mike Pompeo i Mateusz Morawieckiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Wojciech Olkunik

Do Polski przeniesione zostanie z USA Dowództwo Piątego Korpusu z Kentucky. Liczba żołnierzy wzrośnie o co najmniej tysiąc.

Tak jak pisaliśmy wcześniej w DGP, w sobotę, w Święto Wojska Polskiego i w setną rocznicę Cudu nad Wisłą, minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA – Enhanced Defense Cooperation Agreement). – Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu, jeżeli chodzi o współpracę wojskową polsko-amerykańską. Stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy. Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – mówił minister podczas podpisania dokumentu, kiedy obecny był również prezydent Andrzej Duda. Szacunkowy koszt działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie. Tak jak pisaliśmy w DGP, to my płacimy za koszty wyżywienia, zakwaterowania czy paliwa Amerykanów.

– (Koszty – red.) Obejmują modernizację poligonów, pasów startowych, magazynów na uzbrojenie, obiektów koszarowych czy infrastruktury telekomunikacyjnej. To jest infrastruktura, za której przygotowanie odpowiadać będzie strona Polska, co jest zupełnie naturalne, jeśli zważyć, że będą to obiekty na naszym terytorium i będą je mogły wykorzystywać także nasze siły zbrojne oraz innych państw NATO – mówił Paweł Soloch, szef BBN. Wbrew doniesieniom niektórych mediów nie ma mowy o eksterytorialności baz. – Przyjęto rozwiązania, które są standardem w innych państwach. Polska policja będzie mogła legitymować amerykańskich żołnierzy i zatrzymywać ich w razie takiej konieczności. Co prawda Polska zrzeka się swojego pierwszeństwa w sprawowaniu jurysdykcji karnej, ale może wycofać to zrzeczenie w ważnych dla siebie przypadkach – mówił Soloch. Teraz umowa musi zostać przegłosowana przez Sejm, a później ratyfikowana przez prezydenta.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie