statystyki

Prezes układa rządowe puzzle. Na przekór Brukseli

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak04.08.2020, 07:01; Aktualizacja: 04.08.2020, 07:24
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Marek Kliński

Ministerstwo Finansów na jesieni ma przejąć zarządzanie pieniędzmi unijnymi. Tę zmianę może zablokować Komisja Europejska, z którą Polska i tak ma chłodne relacje.

W PiS trwają analizy dotyczące ostatecznego kształtu rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z informacji DGP, nad koncepcją pracuje trzech polityków ‒ po jednym z każdego ugrupowania wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy (czyli PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski). Chodzi o to, by już na etapie roboczym ‒ przed przedłożeniem propozycji dla Nowogrodzkiej ‒ wypracować kompromis w sprawie równowagi koalicyjnej. ‒ Na razie dyskusje mają charakter strukturalny, nie rozmawiamy jeszcze o nazwiskach ‒ zastrzega jeden z rozmówców znający przebieg prac.

Jeden z dyskutowanych wariantów dotyczy zarządzania funduszami europejskimi w Polsce. Dziś odpowiada za to Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak. Jedną z poważnie rozważanych opcji jest jego likwidacja i przeniesienie tych kompetencji do Ministerstwa Finansów (MF). Pytanie jednak, czy taki zabieg będzie możliwy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (12)

  • wyborca pis(2020-08-04 09:04) Zgłoś naruszenie 3919

    licze ze unia nieda sie tej zgniliznie wydoic chca przejac nawet nie swoje taka jest mafia

    Odpowiedz
  • xxxxxxxx(2020-08-04 09:44) Zgłoś naruszenie 3614

    Jak MF przejmie dotacje z UE to po prostu włączy je do budżetu. Inwestycji nie będzie tylko premie dla PiS.

    Odpowiedz
  • ABC(2020-08-04 11:40) Zgłoś naruszenie 358

    „Prezes układa rządowe puzzle”... To tak samo, jak w „czasach słusznie minionych”, tylko wtedy układający nazywał się pierwszym sekretarzem, a nie prezesem...

    Odpowiedz
  • Zenon(2020-08-04 14:42) Zgłoś naruszenie 336

    Kręcą 2 część " O dwóch takich co ukradli księżyc"Tytuł "Podpier.dolą i Słońce"

    Odpowiedz
  • zlp(2020-08-04 10:19) Zgłoś naruszenie 2315

    O kur... Niedługo będzie koniecznością do jedynej słusznej partii się zapisać.

    Odpowiedz
  • wtf(2020-08-04 10:57) Zgłoś naruszenie 2134

    To już układanie "rządowych puzli" też wymaga zgody Brukseli ??? To już polski Rząd nie rządzi ??? A jaka to różnica, który resort zarządza pieniędzmi UE ??? Myślcie, to nie boli.

    Odpowiedz
  • konrad(2020-08-04 12:54) Zgłoś naruszenie 102

    jak świat światem teściowa jak daje kasę to nigdy nie bezinteresownie.

    Odpowiedz
  • Józef(2020-08-04 21:32) Zgłoś naruszenie 67

    To już ostatnia perspektywa, gdzie zyskujemy w rozliczeniach. W przyszłej będzie "0". Matoły UE mogą mu naskoczyć !!!. Wetowanie Polski i Węgier jest niebezpieczne dla kolonistów, bo opóznia wychodzenie z kryzysu.. PIS jest górą, niedługo wyrzucą na zbity pysk Tuska i dadzą zachowawczego szefa EPL. A w kraju PIS ma władzę na 10 lat. Za kilka miesięcy będzie miał też Senat..Takie są pragmatyczne realia.

    Odpowiedz
  • Igor(2020-08-05 00:40) Zgłoś naruszenie 50

    W latach 70-ty była komuna i budowali 2-ga Japonię. I prawie wyszło. Tyle że nie wyszła Japonia , a KOREA bo te części od Ruskich to była zwykła podróba.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pluskwa(2020-08-04 15:53) Zgłoś naruszenie 44

    największym błędem - jest rozdmuchiwanie kto będzie -(zaprzysiężenie P.)- PO CO ? dają "pożywienie" niektórym tzw. dziennikarzom, "wybitnym" stacjom TV- i niezrównanym -ekspertom, biednym starcom "fachowcom",- takie jednostki NALEŻY ZIGNOROWAĆ I ZLEKCEWAŻYĆ.... WRESZCIE !!!!

    Odpowiedz
  • Anna(2020-08-05 01:06) Zgłoś naruszenie 12

    Prości ludzie przekazują swoje chciejstwa ,zupełnie nie mając pojęcia o działaniach w UNI. Możecie podyaagowc tylko co z tego.

    Odpowiedz