statystyki

Sen o Rzeczpospolitej Obojga Obozów. Pojednanie trzeba zacząć w sferze prywatnej

autor: Paulina Nowosielska19.07.2020, 09:00
Zgodnie z podstawowymi zasadami negocjacji trzeba zdefiniować najpierw to, o czym chcemy rozmawiać. Łatwiej jest się porozumieć wtedy, gdy chodzi o konkretne, namacalne sprawy – choćby tematy lokalne, dalekie od polityki centralnej, jak załatanie drogi gminnej i odnowienie wiaty przystanku. Jak podkreśla socjolożka, w podobnych kwestiach sympatie polityczne schodzą na dalszy plan, liczy się wspólne działanie.

Zgodnie z podstawowymi zasadami negocjacji trzeba zdefiniować najpierw to, o czym chcemy rozmawiać. Łatwiej jest się porozumieć wtedy, gdy chodzi o konkretne, namacalne sprawy – choćby tematy lokalne, dalekie od polityki centralnej, jak załatanie drogi gminnej i odnowienie wiaty przystanku. Jak podkreśla socjolożka, w podobnych kwestiach sympatie polityczne schodzą na dalszy plan, liczy się wspólne działanie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Przykład nie przyjdzie z góry. Pojednanie trzeba raczej zacząć w sferze prywatnej. Łatwiej porozumieć się, gdy chodzi o konkretne, lokalne sprawy, w których sympatie polityczne schodzą na dalszy plan.

K ilka dni po wyborach, plac zabaw u zbiegu alei Niepodległości i ulicy Odyńca w Warszawie. Pogoda dopisuje, dzieci bawią się pod okiem dorosłych, którzy dyskutują. Pada sakramentalne: Na kogo pani głosowała? – Ja jestem za normalnością, za jedną Polską, dlatego byłam przeciwko tym chorym tęczowym wymysłom – odzywa się pani, babcia dwojga biegających obok wnucząt. Z sąsiedniej ławki błyskawicznie podnosi się para kobiet i zabiera swoje pociechy w głąb jordanka. – Idź się, ciemnoto, krzyżem w Toruniu przed ojcem dyrektorem połóż – rzuca na odchodnym jedna z nich.

Doktor Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki z Akademii Koźmińskiego, takie emocje w przestrzeni publicznej nie dziwią, bo politycy nie robią nic, by nastroje pełne wrogości i animozji wygasić. – Oczywiście Andrzej Duda wygłosił pojednawcze przemówienie tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników wyborów, a jego córka wypowiedziała słowa, które przy odrobinie dobrej woli można odczytać w kontrze do wypowiedzi prezydenta z kampanii, jako próbę zasypania podziałów. Do tego Rafał Trzaskowski dostał zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Ale czar prysł po pięciu minutach. Zaraz zaczęło się komentowanie w mediach, że jeden przeprosił szczerze, a drugi gratulował zbyt późno, że więcej zaproszeń na spotkanie nie będzie. Najwyraźniej takie podejście do oponenta i do narodu opłaca się władzy. To stara jak świat polityka dziel i rządź – ocenia dr Chmielewska-Szlajfer.

– Nie sądzę, by wzajemna wrogość rozwiała się teraz w cudowny sposób. Przeciwnie, kresu jej nie widać – potwierdza dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. Chyba że – jak zaznacza – zaczniemy nad sobą panować i przestaniemy uważać emocje za uniwersalną wymówkę: bo on coś powiedział, sprowokował i nie mogłem się powstrzymać. Mellibruda tłumaczy, że w każdej emocji jest czynnik umysłowy. I odwrotnie – zanim pojawi się emocja, jest napięcie, czyli stan umysłu. Zamiast reagować na pieniaczy, lepiej jest obserwować ich otoczenie. To nie jest przejaw wycofania się, ale swoistej odwagi. Jak twierdzi Mellibruda, badacze zajmujący się analizą traumatycznych wydarzeń już dawno zauważyli, że świadkowie zachowują się według pewnych reguł. Jeśli znajdzie się jeden opanowany człowiek, który zacznie udzielać pomocy osobie pokrzywdzonej, ofierze napaści słownej czy pobicia, to znieczulica innych błyskawicznie zmaleje. Mellibruda nazywa taką osobę liderem pozytywnych reakcji. – Ale nie zapominajmy o istnieniu archaicznej psychospołecznej reakcji odruchowej: „my” jesteśmy dobrzy i musimy się chronić przed „tamtymi”, którzy zapewne są źli. Jak pokazują badania, taka mentalność skupiona na podziałach – niezależnie, czego dotyczą – w większym stopniu dotyczy osób mniej wykształconych. Reakcje obronne i agresywne są tam silniejsze, bo rozgrywającym jest strach wywołany niewiedzą – mówi psycholog. I dodaje, że sprzyja temu niejasny przekaz idący z góry (czyli polityków rządzących) i z mediów. – Najpierw deklaracje, że trzeba zakopać rowy, wyjść z okopów, a zaraz potem sugestie, że nasza szczerość jest większa niż wasza szczerość, że nie można jednak ustąpić o metr. Jednych to dezorganizuje, dla innych stanowi wyraźny komunikat, że „walka” trwa i trwać ma dalej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (35)

  • zxc(2020-07-19 12:49) Zgłoś naruszenie 133

    Jak można się pojednać gdy jeden obywatel musi pracować na drugiego... Są równi i równiejsi. Jedni dostają 500+ i 13 emeryturę a inni muszą na to wszystko pracować.

    Odpowiedz
  • garson(2020-07-19 09:30) Zgłoś naruszenie 121

    Pojednanie z udziałem posłów i senatorów-trzeba zacząć w sferze prywatnej ,czyli w w budynku przy ul.Senackiej (przy wykwintnym menu).

    Odpowiedz
  • green(2020-07-19 10:39) Zgłoś naruszenie 111

    Pojednanie musi opierac sie na prawdzie. Inaczej pradzej czy pozniej nie zda egzaminu i bedzie jeszcze gorzej.

    Odpowiedz
  • Wiktor(2020-07-19 09:23) Zgłoś naruszenie 1021

    Problem z tym, że elektorat opozycji nie chce się pojednać i na każdym kroku obraża Polaków.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kaszub(2020-07-19 12:48) Zgłoś naruszenie 78

    UWAGA - nośnik propagandowy pod nazwą TVPis zapowiada od sierpnia drugą część komedii obyczajowej pt. "Kariera Nikodema D.". 5-odcinkowy serial pod tytułem "Kariera Andrzeja D." w reżyserii miast i wsi Podkarpacia będzie wyświetlany każdego ostatniego dnia grudnia przez pięć kolejnych lat !

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • pol(2020-07-19 14:55) Zgłoś naruszenie 63

    Jak można się pojednać jak jedni dostają po 20 latach i mając 3 dzieci pozwolenie na drugi ślub kościelny??? Bo mają pieniądze???? Wstyd hańba , Co na to Papierz??????????????? Ciekawe czy znowu straszył pierwszą żonę że sprawę przeniesie do Brukseli.... Wstyd dla kościoła Takich pisowcy macie...???

    Odpowiedz
  • Młodzi 8G(2020-07-19 14:51) Zgłoś naruszenie 54

    Chcemy mieszkań, a nie 500+ dla Dżesik, Brajanów i żuli spod sklepu. Mamy dość! Musimy jak najszybciej odsunąć PiS od koryta. Gratulujemy Platformie obywatelskiej zwycięstwa PAD. Co zrobić, aby ułatwić młodym zakup mieszkania? Kilka postulatów: 1. Powrót programu Mieszkanie dla Młodych na nowych zasadach: - preferencyjne warunki kredytu hipotecznego - wsparcie dla deweloperów uczestniczących w programie - dopłata do wkładu własnego dla mniej zarabiających - doradztwo (państwowe lub pomoc prywatnych firm) 2. Ograniczenie kupowania mieszkań pod inwestycję - podatek od każdego kolejnego mieszkania (rosnący wykładniczo) - umożliwić Polakom lokowanie oszczędności w innych miejscach - prawnie ograniczyć możliwość spekulacji na mieszkaniach - obostrzenia (minimalne standardy wynajmu) - wyższe podatki od wynajmu mieszkań - do dyskusji podatek katastralny 3. Zakaz przedsprzedaży mieszkań - wsparcie dla deweloperów i preferencyjne kredyty na ukończenie inwestycji - możliwość sprzedaży mieszkań dopiero po uzyskaniu zgody na użytkowanie 4. Jakość życia w nowych osiedlach - zaostrzyć wymagania jakościowe, jakie muszą spełniać nowe budynki - wymusić odpowiednią wentylację, izolację akustyczną, jakość materiałów - parkingi tylko wewnątrz budynku (kilka poziomów stosownie do ilości mieszkań) - każde osiedle powinno być samowystarczalne (sklepy, szkoły, przedszkola, przestrzeń dla ludzi) - spójna sieć ulic, chodników, DDR (nawet jeśli kilku deweloperów sąsiaduje ze sobą) #8Gwiazd #Revolution #MłodziNaSwoim

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2020-07-19 10:54) Zgłoś naruszenie 58

    Wystarczy ustawa o dekoncentracji mediów i przemysł hejtu upadnie. A parę zagranicznych firm medialnych zauważyło, że przegięło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Józek(2020-07-19 14:47) Zgłoś naruszenie 42

    A demokracja znów przegrała, bo Polacy kolejny raz z rzędu (chyba już szósty) wybrali nie tak jak trzeba. Na tej fali rozżalenia powstała akcja:”ja inteligent nie kupuję u polskiego rolnika”. To tak się buduje wspólnotę? W odpowiedzi w czasie wyborów Revolut wypuścił kolejną serię tęczowych kart płatniczych. To z okazji światowego miesiąca Pride. Fintech chce w ten sposób wesprzeć społeczność LGBT+. Taki plastik może uzyskać każdy, kto wpłaci 15 złotych na rzecz ILGA-Europe. Oferta jest dla wybranych. Na tej fali rozwalania wspólnoty powstała akcja -" ja wieśniaczka z biedronki nie sprzedaje za kasę przedsiębiorstwa brytyjskiego, które prowadzi Nikołaj Storonski, Vlad Yatsenko/ znane nazwiska!!!/ to jest następny przejaw ideologii.

    Odpowiedz
  • Polak(2020-07-19 10:58) Zgłoś naruszenie 410

    Jak widać Gazeta Prawna stosuje cenzurę.. to ma być to prawo za jakim optujecie? Wy z prawem nie macie nic wspólnego prostytutki dziennikarskie.

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-07-20 08:40) Zgłoś naruszenie 30

    Proszę bardzo mogę się pojednać ,ale najpierw żoliborczyk i toruńczyk na emeryturę, opasły obatel won ze swymi yyyyyyy komentarzami , a Zenek M. ze swoim "repertuarem" do stodół na wsiach .

    Odpowiedz
  • Marcin Wolski(2020-07-19 20:28) Zgłoś naruszenie 34

    Podpisujmy petycję o odebranie KONCESJI TVN i TVN24 Skala nienawiści i nieprawości przekroczyła w tych stacjach wszelkie granice TVN 24 - koncesja wygasa 26 września 2021 roku ! Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Wnioskuję o odebranie koncesji telewizyjnej stacjom TVN oraz TVN24 w związku z nieprawidłowościami w ich funkcjonowaniu. Od kilku lat wszelkie wydarzenia polityczne są przez te stacje relacjonowane w bardzo stronniczy sposób. W programach informacyjnych pojawia się interpretacja zdarzeń wygodna tylko dla jednej opcji politycznej. Przez powyższe zachowania uwidacznia się zjawisko szczucia na siebie określonych grup społecznych, próba podsysania konfliktu, zwanego potocznie "WOJNĄ POLSKO - POLSKĄ". Wszelkie informacje powinny być przecież przekazywane w sposób rzetelny, bez prób ich interpretacji i ukazywania tzw. "jednej strony medalu". Nikogo nie interesuje komentarz dziennikarza, jego głos, mimika, a mimo to, mają One duże znaczenie w wyrazie danego tematu. Nie można się godzić również z zachowaniem takich dziennikarzy, jak Kuba Wojewódzki, który na wizji wkładał miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zachowanie to godzi w Naszą narodową tożsamość i obraża każdego obywatele tego kraju. Karygodną jest również próba seksualizacji dzieci i młodzieży, poprzez emitowania przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój nieletnich. Programy o tematyce: "Po co talent, po co szkoła - ja pozować będę goła!", "Jak imprezuje ćpunka z gimnazjum?", promujące niewłaściwe zachowania nie mogą być emitowane przed godz. 22:00, a właśnie takich praktyk dopuszcza się stacja TVN Biorąc pod uwagę powyższe, wnoszę jak na wstępie.

    Odpowiedz
  • xxxx(2020-07-19 19:12) Zgłoś naruszenie 30

    Słowo Rzeczpospolita odmienia się dwuczłonowo, dopełniacz brzmi RzeczYpospolitej. Tragiczne jest to, że piszący nie znają polskiego w stopniu podstawowym.

    Odpowiedz
  • analityk polityczny(2020-07-19 14:19) Zgłoś naruszenie 25

    Problemem jest grupa bardzo nieudolnych działaczy PO, którzy wymyślili sobie, że brak działań poryją wrzaskiem: wszyscy razem na PiS pod wodzą Trzaskowskiego. A co wyborcę SLD albo Konfederacji obchodzi PO i jej działacze?

    Odpowiedz
  • Jurgen(2020-07-19 22:26) Zgłoś naruszenie 21

    Przed jaka unią zastaliśmy na razie obronieni poprzez ostatnie wybory - Niemcy przez wiele miesięcy przygotowują się do Bożego Narodzenia, ale okres ten jest traktowany jako świetny czas do robienia interesów oraz dobrej zabawy.Religijna geneza świąt jest dla zdecydowanej większości nieważna, bo zanik wiary chrześcijańskiej w niemieckim społeczeństwie stał się faktem.W sondzie, przeprowadzonej przed świętami przez telewizję RTL, na pytanie o genezę Bożego Narodzenia padło wiele zdumiewających odpowiedzi.Na przykład, że chodzi o „tradycję obdarowywania się prezentami” lub że „jest to święto państwowe”. Jednocześnie większość szczerze przyznała, że nie ma o tym pojęcia. Tylko 10 proc. ankietowanych Niemców potrafiło prawidłowo odpowiedzieć, że ma to związek z narodzinami Jezusa Chrystusa. Niemcy w szybkim tempie tracą swoją chrześcijańską wiarę. biuro badań opinii publicznej INSA wynika, że 22 proc. Niemców deklaruje wiarę w Boga Młodzież szkolna podczas sondażu nie potrafiła prawidłowo odpowiedzieć na pytania o datę obchodzenia święta Bożego Narodzenia, nie wiedziała, dlaczego te święta nazywają się (po niemiecku) Weihnachten i nie potrafiła wymienić tytułu żadnej świątecznej kolędy. W państwowych przedszkolach nie organizuje żadnych chrześcijańskich inscenizacji (jasełek), aby „nie drażnić uczuć religijnych muzułmanów” Władze berlińskiej dzielnicy Kreuzberg (w większości zamieszkanej przez muzułmanów) zakazały publicznego obchodzenia chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia, uznając, że tego typu demonstracja rani uczucia wyznawców innych religii, więc zabroniła organizacji adwentowych jarmarków, wywieszania chrześcijańskich dekoracji. Władze uznały, że chrześcijanie mogą świętować tylko w swoich domach, a nie w miejscach publicznych.Władze powiatu Breisgau-Hochschwarzwald zakazały we wszystkich szkołach publicznych (znajdujących się na jego administracyjnym terenie) wystawiania choinek świątecznych – zakaz ten obowiązuje do dzisiaj.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Antycycek(2020-07-19 14:31) Zgłoś naruszenie 26

    Nie zgadzam się z autorem , Tego już się nie sklei, mało tego, to będzie się pogłębiało, już szykują zamach na fotel prezydenta, wynajmują różnych wariatów zza wschodniej granicy , dla podważenia autorytetu Prezydenta. Skierują wyrok do SN do trybunału Unii Europejskiej, Szłapka szuka kontaktów w Rosji, myślicie po co? Trzeba machnąć na nich ręką,niech jadą na Madagaskar , pokazać im Kozakiewicza gest, „dorżnąć watahy PO” i skierować wzrok na te 10 mln / z 20 mln głosujących / które nie poszło głosować Warto wierzyć w swoich. Nie szukać lepszych zwolenników niż miliony Polaków gotowych wypełnić rynki w małych miasteczkach. I mówić do nich prawdę, także ostrym językiem, a nie autocenzurować się z obawy, że media, które i tak nas zwalczają, jeszcze bardziej się obrażą. Prawda działa teraz na ludzi jak najmocniejszy magnes. Polski obóz niepodległościowy to dziś najsilniejsza marka na rynku. Wyzywani od „wieśniaków bez szkoły” poradziliśmy sobie z tak mocnymi przeciwnikami jak niemieckie media, rosyjska agentura na prawicy czy wykreowani sztucznie antysystemowcy. Teraz mamy trzy lata, by zmienić Polskę na trwałe, tak by upiory postkomunizmu stały się reliktem, którym babcie straszyć będą krnąbrnych wnuczków”

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ppu(2020-07-19 21:10) Zgłoś naruszenie 03

    Zaszczepiono chłam nienawiści i jest po chamsku podsycany przez walkę dwu partii.Wyjście może polegać tylko na klęsce popisowców i a więc wybrania ludzi czynu do Sejmu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz