statystyki

Jak blednie blask miasta na szczycie [OPINIA]

autor: Jakub Kapiszewski01.07.2020, 11:45; Aktualizacja: 01.07.2020, 11:48
Jakub Kapiszewski

Jakub Kapiszewskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na liście metafor najczęściej wykorzystywanych przez amerykańskich prezydentów wysokie miejsce zajmowałoby „miasto na górze”. W najnowszej historii USA ze świecą szukać lokatora Białego Domu, który nie sięgnąłby po nią choć raz. Namiętnie używał jej zwłaszcza Ronald Reagan: znajdziemy ją w jednym z jego pierwszych przemówień po wyborze na najwyższy urząd w kraju, jak również w pożegnalnej mowie do Amerykanów.

Nie jest tajemnicą, dlaczego politycy zza Atlantyku tak chętnie mówią o „mieście na górze”. Tym mianem określają bowiem swoją ojczyznę: widoczną z oddali, wyjątkową, pełną blasku, godną podziwu, w którą wlepiony jest wzrok wszystkich. Wielki amerykański historyk Perry Miller uznał wręcz metaforę miasta za mit założycielski Stanów Zjednoczonych. W końcu – wywodził – to właśnie taką obietnicę złożył swoim purytańskim pobratymcom w 163 0 r . John Winthrop, jeden z liderów angielskich osadników w Nowym Świecie. Mieli zbudować „miasto na szczycie, na które będzie skierowany wzrok wszystkich ludzi”.

P rzekonanie amerykańskich prezydentów o wyjątkowości własnego kraju nie jest nieuzasadnione. Lista amerykańskich osiągnięć jest długa – od żarówki elektrycznej, przez bombę atomową, człowieka na Księżycu (pomimo upływu pół wieku wciąż są jedyni!), a na komputerze osobistym skończywszy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie