Platforma szuka swojej drogi. Nie zapowiada się jednak na twardy reset

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak25.01.2020, 19:00
Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelskaźródło: ShutterStock

Nic nie wskazuje, aby partię, której przeciwnicy zarzucają ideową nijakość, czekał twardy reset.

B yć może już w ten weekend dowiemy się, kto przejmie stery w partii po Grzegorzu Schetynie. Ale to, czy projekt „Platforma Obywatelska” ma jeszcze rację bytu, w rzeczywistości rozstrzygnie się dopiero w maju. Losy całej formacji są bowiem w rękach kandydującej na urząd prezydenta RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a nie nowego lidera PO.

Pierwszą – i być może jedyną – turę wyborów wewnętrznych w Platformie zaplanowano na tę sobotę. Stawce przewodzi dwóch kandydatów: Borys Budka i Tomasz Siemoniak. Po drodze z wyścigu wycofali się Bartosz Arłukowicz i Joanna Mucha (oboje poparli Budkę). Na placu boju zostali jeszcze Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski.

Platforma liczy ok. 30 tys. działaczy, ale nie wiadomo, czy w wewnętrznych wyborach weźmie udział choćby połowa z nich – zwłaszcza że nie przewidziano głosowania drogą elektroniczną. W ostatnich tygodniach kierownictwo partii mobilizowało członków do opłacenia zaległych składek partyjnych, z kolei kandydaci objeżdżali kraj, odwiedzali struktury terenowe PO i uczestniczyli w debatach.

Deficyt charyzmy

Czy potencjalni zastępcy Schetyny zwiastują lepsze czasy dla Platformy? Eksperci mają wątpliwości. – Ja na dziś nie dostrzegam w tym zestawie charyzmatycznych postaci. Siemoniak zdaje się kandydatem gabinetowym, z kolei Budka, który ma największe szanse na zwycięstwo, jest raczej silny słabością swoich konkurentów, a nie siłą swojej charyzmy – uważa dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • POkld(2020-01-25 19:56) Zgłoś naruszenie 20

  Platforma szuka swojej drogi. Nie zapowiada się jednak na twardy reset...... Jedyna droga to powrót do KLD (tzw partii eferałów) i poddanie się ocenie organów ścigania ....

  Odpowiedz
 • realista(2020-01-25 20:28) Zgłoś naruszenie 20

  PO nic nie musi. PO ma wytresowany twardy elektorat do przekroczenia progu i zapewnione miejsca w parlamencie. Duże miasta zagłosują nawet na krowę, gdyby jej na zadzie przykleić znaczek precz z PiS.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-01-25 22:49) Zgłoś naruszenie 20

  jedyna droga dla Partii Oszustów to przeprosić Polaków, rozwiązać się i udać do najbliższych prokuratur celem dobrowolnego poddania karze

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie