Amerykanie popierają NATO jak nigdy

autor: Adam Reichardt24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 07:37
Jest wciąż za wcześnie, by wskazać pretendenta zdolnego rzucić wyzwanie Trumpowi, a także określić jego szanse na zwycięstwo w wyborach w listopadzie 2020 r. Można być za to pewnym, że jeśli zwycięży Trump, NATO czekają nowe wyzwania.

Jest wciąż za wcześnie, by wskazać pretendenta zdolnego rzucić wyzwanie Trumpowi, a także określić jego szanse na zwycięstwo w wyborach w listopadzie 2020 r. Można być za to pewnym, że jeśli zwycięży Trump, NATO czekają nowe wyzwania.źródło: ShutterStock

Choć prezydent Stanów Zjednoczonych krytykuje członkostwo tego kraju w Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, poparcie Amerykanów dla NATO należy do najwyższych w historii.

Żadne inne państwo nie wydaje na obronność tyle co USA. W 2018 r. Stany Zjednoczone przeznaczyły na budżet obronny 3,2 proc. PKB albo 649 mld dol. Prezydentura Donalda Trumpa upływa pod znakiem zwiększania wydatków Pentagonu. Jednocześnie od czasu objęcia przez niego urzędu przesunięciu uległy priorytety w dziedzinie obronności. Strategia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa obecnego prezydenta opiera się na zasadzie „America first” (po pierwsze Ameryka), która większe znaczenie przypisuje kwestiom takim jak imigracja i handel.

Oznacza to również, że strategia Trumpa w mniejszym stopniu uwzględnia zagrożenia zewnętrzne, zwłaszcza dotyczące sojuszników takich jak Polska i inne kraje wschodniej flanki NATO. Potwierdza to decyzja Pentagonu o przesunięciu 771 mln dol., pierwotnie przeznaczonych na inwestycje w zdolności odstraszania NATO, szczególnie na wschodniej flance Sojuszu i w Polsce, na dofinansowanie budowy muru wzdłuż południowej granicy USA.

Niektórzy urzędnicy administracji Trumpa wciąż zapewniają sojuszników o swoim wsparciu. Tym niemniej pozostaje oczywiste, że sam prezydent jest sceptyczny wobec współpracy wielostronnej w ramach NATO. Rzadko mówi cokolwiek pozytywnego o Sojuszu, nazywał go „przestarzałym”. Według niektórych źródeł Trump w prywatnej rozmowie miał wyrazić opinię, że USA powinny opuścić Sojusz.

Rosnące poparcie dla NATO


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie