statystyki

Turcja ma dwóch sprzymierzeńców w Unii: Bułgarię i Węgry

autor: Michał Potocki, Dominik HéJj17.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.10.2019, 08:00
Tayyip Recep Erdogan

Tayyip Recep Erdoganźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STR

Budapeszt i Sofia wspierają Ankarę w jej inwazji na syryjski Kurdystan, bo boją się, że Erdoğan spełni swoje pogróżki i znów otworzy bramę do Europy uchodźcom z Bliskiego Wschodu

W czasie poniedziałkowego szczytu w Azerbejdżanie premier Węgier Viktor Orbán usłyszał od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana podziękowania za obronę ofensywy tureckiej w Syrii. Rząd w Ankarze może w tej kwestii liczyć także na Bułgarów. Szef MSZ Mevlüt Çavuşoğlu dziękował im w rozmowie z agencją BTA za „wsparcie w kontekście operacji tureckiej armii w Syrii”. Budapeszt i Sofia solidarnie blokują próby ostrzejszego potępiania Turcji na poziomie unijnym.

Na szczyt Rady Współpracy Państw Języków Tureckich (TŞ), w której Węgry mają status obserwatora, Orbán udał się w poniedziałkowy poranek, nazajutrz po wyborach lokalnych. Chociaż tego samego dnia w Luksemburgu odbywało się spotkanie szefów MSZ państw UE, w czasie którego pracowano nad wspólnym stanowiskiem potępiającym interwencję Turcji w Syrii, do Baku poleciał z nim także szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

Kiedy pojawiały się informacje dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska unijnego, z którego pod presją Węgrów w ogóle zniknęło słowo „Kurdowie”, Szijjártó komunikował uruchomienie wartej 577 mln euro linii kredytowej w Eximbanku, finansującej współpracę węgierskich firm z podmiotami wywodzącymi się z krajów wchodzących w skład TŞ, czyli Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Turcji i Uzbekistanu. Na samą współpracę z Ankarą przeznaczono 195 mln euro.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie