statystyki

Sułtan Erdoğan nie boi się żadnego embarga

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro15.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 15.10.2019, 07:40
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Kurdyjska prośba o ochronę ma jeszcze inną konsekwencję: przybliża Asada do odzyskania kontroli nad całą Syrią.źródło: ShutterStock

Sankcje to najczęściej używana broń Donalda Trumpa. Turcja otrzymała na razie ostrzeżenie.

Waszyngton ma obecnie sankcje nałożone na 31 krajów. Zwłaszcza dla obecnego lokatora Białego Domu stanowią one często używany instrument polityki zagranicznej. Także na inwazję wojsk tureckich amerykańska administracja zareagowała zapowiedzią obłożenia Ankary sankcjami.

Prezydent zdecydował się na ten krok po tym, jak spadła na niego fala krytyki za decyzję o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Syrii. Jeszcze w niedzielę tłumaczył na Twitterze, że prace nad środkami dyscyplinującymi Ankarę trwają pełną parą. Prawdopodobnie zostaną nałożone do końca tego tygodnia. „Departament Skarbu jest już gotowy, chociaż może trzeba będzie dopisać nóżkę prawną. Mamy co do tego zgodę. Turcja prosiła, aby tego nie robić. Nie wyłączajcie odbiorników!” – napisał prezydent.

Nie oglądając się na USA, własne sankcje planują również państwa Unii Europejskiej. Chociaż turecka ofensywa zdominowała wczorajsze spotkanie szefów dyplomacji państw unijnych w Luksemburgu, zaledwie cztery kraje zdecydowały się na zakaz eksportu broni (Finlandia, Francja, Niemcy i Szwecja). „Unia Europejska potępia działania armii tureckiej, które uderzają w stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodują jedynie większe cierpienia ludności cywilnej oraz poważnie zaburzają dostęp do pomocy humanitarnej” – czytamy w komunikacie wydanym po spotkaniu.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie