statystyki

Czy Wojciechowski zostanie komisarzem rolnictwa? Sytuacja jest mocno niepewna

autor: Magdalena Cedro02.10.2019, 07:27; Aktualizacja: 02.10.2019, 07:27
W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.

W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.źródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.

– Jednym z powodów, dla których zdecydowałem się na kandydowanie na komisarza rolnictwa, była szansa na wypracowanie długofalowej wizji. Mamy taką wizję w przypadku chociażby klimatu, musimy stworzyć też przyszłość dla europejskiego rolnictwa – zapowiadał wczoraj Janusz Wojciechowski w czasie swojego wysłuchania w europarlamencie. Dużo miejsca poświęcił klimatowi, zapowiadając, że jako komisarz będzie pomocny gospodarstwom rodzinnym, ważnym dla przeciwdziałania zmianom klimatu w sektorze rolnym. – Wspólna polityka rolna powinna być bardziej zielona – deklarował. Niektórzy europosłowie nie byli jednak przekonani. – Nie może pan powtarzać tego, co już wiemy. Jako komisarz powinien pan mieć nowe propozycje – zarzucił mu niemiecki europoseł Zielonych Martin Häusling.

Wojciechowski zabiegał wczoraj o pozytywną rekomendację komisji rolnictwa. Do momentu zamknięcia tego numeru decyzja jeszcze nie zapadła. Ale według naszych rozmówców jeszcze przed rozpoczęciem wysłuchania sytuacja zaczęła być mocno niepewna. – Jego odpowiedzi na pytania pisemne zostały uznane za niesatysfakcjonujące, bo było za mało szczegółów. Przede wszystkim wątpliwości nabrała Europejska Partia Ludowa (EPL) – słyszymy. Chadecy to rodzina polityczna przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, najsilniejsza w europarlamencie i w komisji rolnictwa, która wczoraj przeprowadziła wysłuchanie Wojciechowskiego. By kandydat na komisarza rolnictwa przeszedł, potrzebne jest poparcie grup politycznych mających dwie trzecie członków w komisji rolnictwa, czyli 32 posłów. Z kolei do zablokowania pozytywnej rekomendacji wystarczy 17 głosów. EPL ma 12 posłów w komisji rolnictwa, natomiast reprezentacja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS, liczy czterech członków.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • szczurek (2019-10-02 08:09) Zgłoś naruszenie 44

  bylbym wdzieczny europoslom jakby tego pisio---a pogonili w sina dal on sie tam nie nadaje cos pobrzekiwal ale slabo to wyszlo wiec czekam jak pogonia

  Odpowiedz
 • Dotacje unijne(2019-10-03 07:12) Zgłoś naruszenie 30

  Przede wszystkim nalezy ograniczyc unijne dotacje do wielkich gospodarstw rolnych. Wielkie godpodarstwa powyzej 1 tys. ha maja wystarczajacy zysk z tytulu skali prpdukcji i nie powinno sie sie ich dotowac z naszych podatkow.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hosanna(2019-10-02 16:05) Zgłoś naruszenie 21

  Unia Europejska ma psi obowiązek wybrać katolika-hochsztaplera bo takie są parytety

  Odpowiedz
 • Renacjonalizacja(2019-10-03 07:33) Zgłoś naruszenie 10

  Najwieksze nierownosci dochodowe w Polsce maja miejsce w rolnictwie. Jedni maja dochody kilku,- kilkunasto- lub kilkudziesiecio- milionowe, inni , drobni rolnicy sa na garnuszku socjalnym panstwa. Wielcy wlasciciele ziemscy w Polsce otrzymuja srednio po 7-10 mln zl dotacji z UE. Malorolni ciesza sie 500+. A my podatnicy obie grupy solidnie dotujemy. ------ Podczas przesluchania pytano kandydata na komisarza o ryzyko renacjonalizacji. Czyzby zagraniczni wlasciciele ziemscy ogromnych arealow rolnych w Polsce / m.in. Dunczycy, Brytyjczycy/ bali sie renacjonalizacji? O co chodzi z ta renacjonalizacja w rolnictwie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rolnictwo ekstensywne(2019-10-03 08:05) Zgłoś naruszenie 10

  Kandydat na komisarza ds rolnictwa powiedzial, ze bedzie preferowal w UE rolnictw ekstensywne. Przeciez to uklon w strone importu produktow rolnych i zywnosci z USA. Prezydent Trump na pewno sie ucieszyl z tego stwierdzenia. Wreszcie wrota unijne na zywnosc z USA otworzylyby sie b. szeroko, a Europejczycy, w tym Polacy mogliby na uzytkach rolnych zakladac parki narodowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie