statystyki

Czy Wojciechowski zostanie komisarzem rolnictwa? Sytuacja jest mocno niepewna

autor: Magdalena Cedro02.10.2019, 07:27; Aktualizacja: 02.10.2019, 07:27
W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.

W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.źródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

W Brukseli wszyscy zastanawiają się, czy eurodeputowani odeślą do domu kolejnych kandydatów na komisarzy. I czy wśród nich będzie Polak.

– Jednym z powodów, dla których zdecydowałem się na kandydowanie na komisarza rolnictwa, była szansa na wypracowanie długofalowej wizji. Mamy taką wizję w przypadku chociażby klimatu, musimy stworzyć też przyszłość dla europejskiego rolnictwa – zapowiadał wczoraj Janusz Wojciechowski w czasie swojego wysłuchania w europarlamencie. Dużo miejsca poświęcił klimatowi, zapowiadając, że jako komisarz będzie pomocny gospodarstwom rodzinnym, ważnym dla przeciwdziałania zmianom klimatu w sektorze rolnym. – Wspólna polityka rolna powinna być bardziej zielona – deklarował. Niektórzy europosłowie nie byli jednak przekonani. – Nie może pan powtarzać tego, co już wiemy. Jako komisarz powinien pan mieć nowe propozycje – zarzucił mu niemiecki europoseł Zielonych Martin Häusling.

Wojciechowski zabiegał wczoraj o pozytywną rekomendację komisji rolnictwa. Do momentu zamknięcia tego numeru decyzja jeszcze nie zapadła. Ale według naszych rozmówców jeszcze przed rozpoczęciem wysłuchania sytuacja zaczęła być mocno niepewna. – Jego odpowiedzi na pytania pisemne zostały uznane za niesatysfakcjonujące, bo było za mało szczegółów. Przede wszystkim wątpliwości nabrała Europejska Partia Ludowa (EPL) – słyszymy. Chadecy to rodzina polityczna przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, najsilniejsza w europarlamencie i w komisji rolnictwa, która wczoraj przeprowadziła wysłuchanie Wojciechowskiego. By kandydat na komisarza rolnictwa przeszedł, potrzebne jest poparcie grup politycznych mających dwie trzecie członków w komisji rolnictwa, czyli 32 posłów. Z kolei do zablokowania pozytywnej rekomendacji wystarczy 17 głosów. EPL ma 12 posłów w komisji rolnictwa, natomiast reprezentacja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS, liczy czterech członków.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • szczurek (2019-10-02 08:09) Zgłoś naruszenie 44

  bylbym wdzieczny europoslom jakby tego pisio---a pogonili w sina dal on sie tam nie nadaje cos pobrzekiwal ale slabo to wyszlo wiec czekam jak pogonia

  Odpowiedz
 • Dotacje unijne(2019-10-03 07:12) Zgłoś naruszenie 30

  Przede wszystkim nalezy ograniczyc unijne dotacje do wielkich gospodarstw rolnych. Wielkie godpodarstwa powyzej 1 tys. ha maja wystarczajacy zysk z tytulu skali prpdukcji i nie powinno sie sie ich dotowac z naszych podatkow.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hosanna(2019-10-02 16:05) Zgłoś naruszenie 21

  Unia Europejska ma psi obowiązek wybrać katolika-hochsztaplera bo takie są parytety

  Odpowiedz
 • Renacjonalizacja(2019-10-03 07:33) Zgłoś naruszenie 10

  Najwieksze nierownosci dochodowe w Polsce maja miejsce w rolnictwie. Jedni maja dochody kilku,- kilkunasto- lub kilkudziesiecio- milionowe, inni , drobni rolnicy sa na garnuszku socjalnym panstwa. Wielcy wlasciciele ziemscy w Polsce otrzymuja srednio po 7-10 mln zl dotacji z UE. Malorolni ciesza sie 500+. A my podatnicy obie grupy solidnie dotujemy. ------ Podczas przesluchania pytano kandydata na komisarza o ryzyko renacjonalizacji. Czyzby zagraniczni wlasciciele ziemscy ogromnych arealow rolnych w Polsce / m.in. Dunczycy, Brytyjczycy/ bali sie renacjonalizacji? O co chodzi z ta renacjonalizacja w rolnictwie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rolnictwo ekstensywne(2019-10-03 08:05) Zgłoś naruszenie 10

  Kandydat na komisarza ds rolnictwa powiedzial, ze bedzie preferowal w UE rolnictw ekstensywne. Przeciez to uklon w strone importu produktow rolnych i zywnosci z USA. Prezydent Trump na pewno sie ucieszyl z tego stwierdzenia. Wreszcie wrota unijne na zywnosc z USA otworzylyby sie b. szeroko, a Europejczycy, w tym Polacy mogliby na uzytkach rolnych zakladac parki narodowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie