statystyki

Litwa: Kraj, który wymyka się europejskim trendom

autor: Zbigniew Rokita25.05.2019, 14:00; Aktualizacja: 25.05.2019, 17:03
W kampanii główną rolę odgrywają kwestie socjalne. Dwójka kandydatów dużo mówi o konieczności zmniejszenia nierówności społecznych. Według najnowszych danych Eurostatu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nierówności Litwa zajęła drugie miejsce – gorzej jest tylko w Bułgarii.

W kampanii główną rolę odgrywają kwestie socjalne. Dwójka kandydatów dużo mówi o konieczności zmniejszenia nierówności społecznych. Według najnowszych danych Eurostatu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nierówności Litwa zajęła drugie miejsce – gorzej jest tylko w Bułgarii.źródło: ShutterStock

Litwa wybiera nowego prezydenta. Ale to nie starcie polityka prorosyjskiego i antyrosyjskiego, prounijnego i eurosceptycznego. Między dwójką kandydatów w kwestiach zasadniczych panuje konsensus. Wilno wie, dokąd zmierza.

N a Litwie kończy się dziesięcioletnia epoka Dalii Grybauskaitė – rządzącej od 2009 r. silnej polityczki, która do maksimum wykorzystała swoje uprawnienia. Choć obejmowała stery kraju niedługo po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, zdecydowała się początkowo na reset w relacjach z Rosją i Białorusią, jednak już po kilku latach znalazła się w unijnej awangardzie krajów popierających twardą politykę wobec Moskwy i wyciągających pomocną dłoń do Kijowa.

Stawiała na silną obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie i na mocną Unię Europejską. Prezydent walnie przyczyniła się do szybkiego wzrostu wydatków na obronność: w trakcie jej drugiej kadencji wzrosły one ok. 2,5-krotnie (licząc procent PKB). O Grybauskaitė mówi się dziś jako o możliwej następczyni Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, co byłoby dla niej powrotem do Brukseli – wcześniej była unijną komisarz ds. budżetu i programowania finansowego.

Odchodzi jako polityk cieszący się sporym autorytetem, po dwóch kadencjach lideruje w rankingu zaufania społecznego.

Prawica górą, lewica w rozsypce


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie