statystyki

Litwa: Kraj, który wymyka się europejskim trendom

autor: Zbigniew Rokita25.05.2019, 14:00; Aktualizacja: 25.05.2019, 17:03
W kampanii główną rolę odgrywają kwestie socjalne. Dwójka kandydatów dużo mówi o konieczności zmniejszenia nierówności społecznych. Według najnowszych danych Eurostatu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nierówności Litwa zajęła drugie miejsce – gorzej jest tylko w Bułgarii.

W kampanii główną rolę odgrywają kwestie socjalne. Dwójka kandydatów dużo mówi o konieczności zmniejszenia nierówności społecznych. Według najnowszych danych Eurostatu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nierówności Litwa zajęła drugie miejsce – gorzej jest tylko w Bułgarii.źródło: ShutterStock

Litwa wybiera nowego prezydenta. Ale to nie starcie polityka prorosyjskiego i antyrosyjskiego, prounijnego i eurosceptycznego. Między dwójką kandydatów w kwestiach zasadniczych panuje konsensus. Wilno wie, dokąd zmierza.

N a Litwie kończy się dziesięcioletnia epoka Dalii Grybauskaitė – rządzącej od 2009 r. silnej polityczki, która do maksimum wykorzystała swoje uprawnienia. Choć obejmowała stery kraju niedługo po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, zdecydowała się początkowo na reset w relacjach z Rosją i Białorusią, jednak już po kilku latach znalazła się w unijnej awangardzie krajów popierających twardą politykę wobec Moskwy i wyciągających pomocną dłoń do Kijowa.

Stawiała na silną obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie i na mocną Unię Europejską. Prezydent walnie przyczyniła się do szybkiego wzrostu wydatków na obronność: w trakcie jej drugiej kadencji wzrosły one ok. 2,5-krotnie (licząc procent PKB). O Grybauskaitė mówi się dziś jako o możliwej następczyni Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, co byłoby dla niej powrotem do Brukseli – wcześniej była unijną komisarz ds. budżetu i programowania finansowego.

Odchodzi jako polityk cieszący się sporym autorytetem, po dwóch kadencjach lideruje w rankingu zaufania społecznego.

Prawica górą, lewica w rozsypce


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie