Dzisiaj dzień wielkiej zmiany na Ukrainie. Kto obejmie najważniejsze stanowiska w administracji Zełenskiego?

autor: Michał Potocki20.05.2019, 07:29; Aktualizacja: 20.05.2019, 07:30
Na dzisiaj na 9 rano polskiego czasu jest planowana inauguracja urzędowania szóstego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Na dzisiaj na 9 rano polskiego czasu jest planowana inauguracja urzędowania szóstego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.źródło: ShutterStock

Gdy Wołodymyr Zełenski czekał na zaprzysiężenie, parlament próbował się ratować przed skróceniem kadencji.

Na dzisiaj na 9 rano polskiego czasu jest planowana inauguracja urzędowania szóstego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Polityk złoży przysięgę, położywszy rękę na konstytucji i – jeśli zechce – XVI-wiecznym Ewangeliarzu Peresopnickim. Biznesmen z branży rozrywkowej zdobył w kwietniowych wyborach rekordowe 73 proc. głosów, dzięki czemu zastąpi na najwyższym urzędzie dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę.

Wciąż nie wiadomo, kto obejmie najważniejsze stanowiska w administracji prezydenta Zełenskiego. Nie wiadomo też, kogo nowy szef państwa zaproponuje na stanowiska, które należą do jego strefy wpływów, a chodzi o tak kluczowe urzędy, jak MSZ, resort obrony, prokuratura generalna czy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Tymczasem, biorąc pod uwagę zdawkowość wypowiedzi Zełenskiego na najważniejsze tematy, dopiero obsada tych urzędów umożliwi przewidzenie głównych kierunków politycznych pod nowymi rządami.

W pierwszych miesiącach prezydentury Zełenski będzie się musiał liczyć z opornym parlamentem – zgodnie z konstytucją większość decyzji należy właśnie do Rady Najwyższej. Nowe wybory są planowane na 27 października. Sługa Narodu, partia nowego prezydenta, ma szanse je wygrać, skoro obecnie popiera ją 40 proc. ankietowanych (dane za ogłoszonym w czwartek sondażem). Dlatego w otoczeniu elekta zastanawiano się, czy nie rozwiązać parlamentu i nie doprowadzić do przyspieszonych wyborów. W piątek jednak Front Ludowy (NF) ekspremiera Arsenija Jaceniuka taktycznie zerwał koalicję z Blokiem Poroszenki (BPP), co może udaremnić ewentualne zamiary Zełenskiego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie