Zgorzelski na konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego okrągły stół ws. edukacji powinien odbyć się natychmiast, a nie po Świętach Wielkanocnych, ponieważ - jego zdaniem - sytuacja związana z protestem nauczycieli jest "nagląca".

Zadeklarował, że PSL jest gotowy, aby wziąć udział w okrągłym stole. "Stawiamy warunek, że do stołu zostaną zaproszeni samorządowcy, a także organizacje pozarządowe, działające na rzecz polskiej oświaty" - podkreślił Zgorzelski.

"Jako PSL od początku mówiliśmy, że o oświacie trzeba rozmawiać w szerokim gremium, w którym poza nauczycielami i rodzicami powinni mieć miejsce samorządowcy. Jego zdaniem, to jest "bardzo poważna sprawa, bo to na samorządowców przerzucono ciężar utrzymania polskiej oświaty".

Według posła Stronnictwa, rząd "nie traktuje poważnie" samorządu, ponieważ uważa, że jest on "źródłem wszelkiego zła".

We wtorek szef rządu poinformował, że w czwartek zostanie zaproponowana konkretna formuła dotycząca okrągłego stołu w sprawie oświaty. Jak zapowiedział, pierwsza sesja odbędzie się prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub piątek. Przekazał, że zaproszenie do udziału otrzymają związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i przedstawiciele opozycji.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował PAP we wtorek, że rząd przyjął zaproszenie od przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Doroty Gardias na spotkanie prezydium RDS w najbliższy czwartek o godz. 10. "Będziemy mieli ze sobą porozumienie, do którego przystąpiła już "Solidarność" - powiedział.

8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. (PAP)

autor: Anna Tustanowska