Poniedziałkowy pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy.

Skali pożaru nie ustalono. Na zdjęciach w "Le Figaro" widać kłęby dymu w przedniej części kościoła.

Jak podała Agencja Reutera, teren wokół katedry został zabezpieczony, a osoby zgromadzone wokół obiektu niezwłocznie ewakuowano. Ogień wewnątrz budowli pojawił się koło godziny 19. Nie ma osób poszkodowanych.

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

"Trwa pożar Notre Dame" - podała na Twitterze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić "okropny pożar", który wybuchł w katedrze. "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie.

Wśród tweetów poświęconych pożarowi jeden mówi, że "wygląda to jak koniec świata".

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

O 19.55 runęła iglica. Zawaliło się też część dachu.

Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować. Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożar

Przypominamy, że katedr Notre-Dame de Paris – gotycka archikatedra w Paryżu jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.