statystyki

Netanjahu walka o reelekcję. I wolność

autor: Jakub Kapiszewski, Łukasz Grajewski09.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 09.04.2019, 07:23
Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahuźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ABIR SULTAN

Pogrążony w skandalach premier stara się dzisiaj o wybór na piątą kadencję. Jeśli wygra, będzie na najlepszej drodze do tego, aby zostać najdłużej urzędującym szefem rządu w historii kraju.

Netanjahu szedł do tych przedterminowych wyborów, mając wiele asów w rękawie. Świetny stan gospodarki – przez ostatnią dekadę dynamika PKB tylko dwa razy spadła poniżej 3 proc. – oraz rekordowo niskie bezrobocie (4,1 proc. w lutym) sprawiły, że kwestie ekonomiczne praktycznie nie istniały podczas kampanii wyborczej. To pozwoliło premierowi narzucić swoją narrację, wybijając tematy, które uznał za korzystne – w tym przede wszystkim bezpieczeństwo.

Na tym polu Netanjahu ma się czym pochwalić przed swoim elektoratem. Premier jeszcze w ubiegłym roku mocno zaostrzył retorykę względem Iranu, którego siły zbrojne rozlokowały się w bazach na terenie sąsiedniej Syrii i którego polityka jest widziana jako zagrożenie dla Izraela. Na konto szefa rządu zaliczane są również posunięcia Donalda Trumpa, który zadecydował o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, a niedawno uznał także Wzgórza Golan (niegdyś terytorium Syrii) za należące do Izraela. Rzutem na taśmę tuż przed wyborami Netanjahu zapowiedział też dalsze przejmowanie kontroli nad zamieszkanym przez Palestyńczyków Zachodnim Brzegiem Jordanu.

Te wszystkie atuty nie pomogły jednak premierowi i jego partii Likud w zdobyciu wyraźnej przewagi nad jedynym, poważnym konkurentem. Benny Ganc jeszcze jako szef izraelskiej armii współpracował z Netanjahu. Teraz prowadzona przez niego koalicja Niebiesko-Białych idzie z Likudem łeb w łeb. Ganc to polityczny debiutant, a jego koalicja zawiązała się oficjalnie dopiero w lutym br. Jednak wysoki, dobrze wyglądający 59-latek przekonał do siebie część elektoratu zmęczoną niekończącą się serią skandali, które towarzyszą Netanjahu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie