statystyki

Tworzenie unijnych czempionów do walki z firmami z USA i Chin. Francja i Niemcy potrzebują Polski

autor: Magdalena Cedro, Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski28.02.2019, 07:46; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:46
Pismo ma być też elementem nacisku na Komisję, aby jej nowy skład po majowych wyborach do europarlamentu „podjął działania zmierzające do eliminacji barier na rynku wspólnotowym, szczególnie w usługach”.

Pismo ma być też elementem nacisku na Komisję, aby jej nowy skład po majowych wyborach do europarlamentu „podjął działania zmierzające do eliminacji barier na rynku wspólnotowym, szczególnie w usługach”.źródło: DGP

Tworzenie unijnych czempionów do walki z firmami z USA i Chin – tę wizję dzielą Angela Merkel oraz Emmanuel Macron. I szukają sojuszników.

W tym duecie do niedawna to Paryż grał zalotnika, a Berlin był zainteresowaną, ale niezdecydowaną wybranką. Wczorajsze spotkanie kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona w Paryżu wskazuje, że oba państwa przechodzą od słów do czynów. Kluczem do współpracy ma być przemysł.

Czytelny sygnał wypuszczono już w ubiegłym tygodniu. W Berlinie ministrowie gospodarki Francji i Niemiec Bruno Le Maire i Peter Altmaier ogłosili wspólnie manifest przemysłowy. Obaj politycy podkreślali, że europejski przemysł może być w przyszłych dekadach źródłem dobrobytu na kontynencie, ale wymaga wsparcia i wzmocnionej ochrony przede wszystkim przed agresywną konkurencją z Chin.

Manifest zakłada m.in. powstanie europejskiego konsorcjum, które do 2030 r. przejmie minimum 30 proc. światowej produkcji baterii do samochodów elektrycznych, które obecnie wytwarza się przede wszystkim w Chinach i USA. Niemcy do 2021 r. wyłożą na ten cel 1 mln euro, a Francja dorzuci kolejne 700 mln.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie