Spór dotyczy projektu regulacji imigracyjnych, pozwalających Brytyjczykom na bezwizowy wjazd do państw Wspólnoty na okres do 90 dni nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak zaznaczono, propozycja zakłada, że takie przepisy będą obowiązywały nawet w razie brexitu bez porozumienia.
W fragmencie dotyczącym Gibraltaru określono to terytorium "kolonią brytyjskiej Korony" i zamieszczono przypis dotyczący sporu Hiszpanii z Wielką Brytanią o zwierzchnictwo nad nim.
Rzecznik premier Theresy May odniósł się w piątek do tego zwrotu, mówiąc że "Gibraltar nie jest kolonią i jest kompletnie nieakceptowalne, aby określać Gibraltar w ten sposób". Jak wyjaśnił, terytorium to "jest częścią brytyjskiej rodziny i ma dojrzałą, nowoczesną relację konstytucyjną z Wielką Brytanią".
Jednocześnie podkreślił, że "to się nie zmieni w związku z naszym wyjściem z Unii Europejskiej" i wezwał "wszystkie strony do uszanowania demokratycznej woli mieszkańców Gibraltaru, aby być Brytyjczykami".
Gibraltar pozostaje brytyjskim terytorium zamorskim od podpisania traktatu w Utrechcie w 1713 roku. W referendum z 2002 roku ponad 99 proc. wyborców zagłosowało za utrzymaniem brytyjskiej zwierzchności nad terytorium.
Hiszpański rząd nie ustaje jednak w roszczeniach dotyczących Gibraltaru, wielokrotnie poruszając tę kwestię w toku negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W referendum w sprawie brexitu z 2016 roku 96 proc. wyborców na półwyspie zagłosowało za pozostaniem we Wspólnocie.
Świadomy(2019-02-04 21:23) Zgłoś naruszenie 31
Indie, Australia i Nowa Zelandia także same "suwerennie" zadecydowały o swojej "niepodległości"... Jasne... Zrzygać się można czytając te klozetowe usprawiedliwienia wyspiarskich nierobów masońskich Bleeee...
OdpowiedzLiki(2019-02-04 13:41) Zgłoś naruszenie 32
Odebrać Brytyjczykom. Niech się zwijaja
Odpowiedzżenada propagandowa(2019-02-01 15:46) Zgłoś naruszenie 22
Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal Tarik, „góra Tarika”)[3] – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; zajmuje powierzchnię 6,55 km²[4], od północy graniczy z hiszpańską prowincją Kadyks. Charakterystycznym obiektem górującym nad terytorium jest Skała Gibraltarska. W przeszłości ważna baza Royal Navy, obecnie gospodarka terytorium bazuje głównie na turystyce, handlu, usługach finansowych, sektorze żeglugi morskiej oraz podatku od zakładów bukmacherskich[5].Gibraltar jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią. Spór ten zaostrzył się po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE[6].... wikipedia Gdyby nie brexit mógłby nadal być kolonią i wszystko byłoby w najlepszym porządku. To Krym jest oficjalnie kolonią rosyjską.
OdpowiedzjANEK(2019-02-05 08:19) Zgłoś naruszenie 21
PONAD 90 % MIESZKAŃCÓW GIBRALTARU ZAGLOSOWAŁO ZA POZOSTANIEM W UK, GDYŻ KORZYSTAJĄ NA TYM. GIBRALTAR JEST RAJEM PODATKOWYM I Z TEGO ŻYJĄ, TRUDNO WIĘC OCZEKIWAĆ ŻE ZECHCĄ ZMIENIĆ TEN STAN RZECZY. JEŚLIBY PRZESTAŁ BYĆ TAKIM RAJEM, TO NIE MIELIBY POWODÓW DO UTRZYMYWANIA BLISKICH RELACJI Z KORONĄ BRYTYJSKĄ. TAKIE KWESTIE JAK POCZUCIE WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI CZY WRĘCZ BRYTJSKIE JEST TU MARGINALNE. ZGODZIĆ SIĘ NALEZY, ŻE GIBRALTAR TO RELIKT IMPERIALNEGO DZIEDZICTWA I JEGO UTRYZMYWANIE NIE MA SENSU.
Odpowiedztrojan(2019-02-10 19:22) Zgłoś naruszenie 10
Prawda boli brytolow ...
Odpowiedz