statystyki

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństw: Nic nie zastąpi świadomości obywateli [WYWAD]

autor: Krzysztof Markowski10.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:43
Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa fot. mat. prasowe

Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa fot. mat. prasoweźródło: DGP

Będziemy chcieli przetestować reakcje służb i instytucji na wyciek danych polityków, do jakiego doszło w Niemczech - mówi w wywiadzie dla DGP Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Co by pan zrobił, gdyby dowiedział się, że doszło do wycieku danych polskich polityków analogicznego jak w Niemczech?

Przede wszystkim uczuliłbym wszystkich na przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa obecności w sieci. Na szczęście dziś jesteśmy, jeśli chodzi o kwestie z tym związane, w zupełnie innym miejscu niż jeszcze trzy lata temu. To, że mamy wreszcie w Polsce ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która konsoliduje w jednym akcie prawnym działania związane z cyberbezpieczeństwem państwa, powoduje, że mamy doprecyzowaną ścieżkę działania. W takiej sytuacji mógłbym więc zaangażować odpowiednie zespoły do spraw incydentów komputerowych, które zebrałyby informacje o tym, co się wydarzyło, sprawdziły, czy wcześniej nie było informacji o atakach. Musimy być świadomi, że jednym z problemów, jaki mamy, nie tylko zresztą w Polsce, ale i na świecie, jest to, że nie wszystkie incydenty naruszenia bezpieczeństwa są zgłaszane. A to jest bardzo ważne. Dzięki temu można przeciwdziałać następnym atakom. W zależności od oceny sytuacji mógłbym zawnioskować o powołanie zespołu ds. incydentów krytycznych, którego działanie przewiduje nasza ustawa, a który włącza wszystkie służby i RCB w działania w ramach zarządzania kryzysowego. Reakcje na takie zdarzenia jak w Niemczech będziemy zapewne chcieli przetestować w ramach ćwiczeń.

Czy były jakieś informacje ze strony niemieckiej dotyczące tej sprawy, np. że w Polsce też może dojść to takich zdarzeń?

Na poziomie ministerialnym nie, ale i tak przyglądamy się sprawie. Nie wykluczam jednak, że służby między sobą się kontaktowały i jakąś notatkę na ten temat otrzymam.

Czy rozważa pan wprowadzenie jakichś zaleceń dla naszych polityków, dotyczących standardów cyberbezpieczeństwa?

Niewykluczone, że jakaś rekomendacja powinna się pojawić. Na przykład dotycząca używania sprzętu prywatnego, zasad kopiowania danych czy ich przesyłania w sieci. Pracujemy nad standardami bezpieczeństwa, choć one w pierwszej kolejności dotyczą serwerowni, czyli przetwarzania danych w rejestrach państwowych. W dalszej kolejności myślimy o takich obszarach jak stacje robocze i telefony komórkowe .


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie