statystyki

Dziennikarze chronieni przed represją: Straż Graniczna wpuściła do Polski uciekające z Tadżykistanu małżeństwo

autor: Michał Potocki25.04.2018, 08:06; Aktualizacja: 25.04.2018, 11:02
Straż graniczna

Straż Graniczna zapewnia, że działa w ramach prawa. Ale by je zastosowała w stosunku do małżeństwa z Tadżykistanu, potrzebna była interwencja MSZ.źródło: ShutterStock

Straż Graniczna wpuściła do Polski uciekające z Tadżykistanu małżeństwo. Wcześniej byli zawracani do Brześcia, bo pogranicznicy udawali, że nie słyszą ich próśb o status uchodźcy.

Po naszym artykule (DGP nr 70 z 10 kwietnia), naciskach organizacji obrony praw człowieka i interwencji polskiego MSZ małżeństwo tadżyckich dziennikarzy, które od tygodni bezskutecznie usiłowało złożyć wniosek o ochronę w Polsce, zostało przepuszczone przez granicę. Sitora Jusupowa i jej mąż Sandżar Hoszimi czekają teraz w ośrodku recepcyjnym w Białej Podlaskiej na decyzję w sprawie azylu. I zaczynają się uczyć polskiego.

– Na prośbę MSZ umożliwiono im złożenie wniosku o ochronę międzynarodową – potwierdza rzecznik resortu Artur Lompart. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że to po interwencji wysokich rangą przedstawicieli ministerstwa Straż Graniczna umożliwiła Hoszimiemu i Jusupowej przekroczenie w minioną środę polsko-białoruskiej granicy w Terespolu i złożenie wniosku o status uchodźcy. Wcześniej byli zawracani do Brześcia, bo pogranicznicy udawali, że nie słyszą ich próśb o status uchodźcy. Małżonkowie wjechali do Polski za 18. razem. – To był ostatni dzień, kiedy mogliśmy legalnie przebywać na Białorusi. To była nasza ostatnia szansa – mówi DGP Sitora Jusupowa.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie