statystyki

Grupa Wyszehradzka przeciw podziałom w Europie

autor: Bartek Godusławski29.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:56
Premierzy państw grupy V4

Premierzy państw grupy V4źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SZILARD KOSZTICSAK

Premierzy V4 rozmawiali o pułapkach rozwoju stojących przed UE. Najbardziej konkretny przekaz ze spotkania to wciąż sprzeciw wobec imigrantów.

Oświadczenie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) zawiera sześć punktów. To, że udało się je ustalić w takim kształcie, nasza delegacja uznaje za sukces, chociaż zbyt wielu konkretów tam nie ma. Spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji miało być okazją do dyskusji o przyszłości Europy. Dlatego w komunikacie po spotkaniu w Budapeszcie można znaleźć deklarację o dążeniu do jedności w ramach Europejskiej Wspólnoty i zapobiegania jej podziałowi. Drogą do celu ma być ochrona i dalszy rozwój jednolitego rynku, przywrócenie właściwego funkcjonowania strefy Schengen, odzyskanie kontroli nad granicami zewnętrznymi, rozszerzenie integracji o nowe kraje oraz wzmocnienie istniejących więzi gospodarczych i walutowych.

Liderzy V4 uważają również, że najważniejszą rolę w kształtowaniu kierunku rozwoju i priorytetów politycznych powinna odgrywać Rada Europejska. Do tego należy zmniejszyć liczbę eurodeputowanych i nie tworzyć ponadnarodowej listy do Parlamentu Europejskiego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie