statystyki

Grupa Wyszehradzka przeciw podziałom w Europie

autor: Bartek Godusławski29.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:56
Premierzy państw grupy V4

Premierzy państw grupy V4źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SZILARD KOSZTICSAK

Premierzy V4 rozmawiali o pułapkach rozwoju stojących przed UE. Najbardziej konkretny przekaz ze spotkania to wciąż sprzeciw wobec imigrantów.

Oświadczenie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) zawiera sześć punktów. To, że udało się je ustalić w takim kształcie, nasza delegacja uznaje za sukces, chociaż zbyt wielu konkretów tam nie ma. Spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji miało być okazją do dyskusji o przyszłości Europy. Dlatego w komunikacie po spotkaniu w Budapeszcie można znaleźć deklarację o dążeniu do jedności w ramach Europejskiej Wspólnoty i zapobiegania jej podziałowi. Drogą do celu ma być ochrona i dalszy rozwój jednolitego rynku, przywrócenie właściwego funkcjonowania strefy Schengen, odzyskanie kontroli nad granicami zewnętrznymi, rozszerzenie integracji o nowe kraje oraz wzmocnienie istniejących więzi gospodarczych i walutowych.

Liderzy V4 uważają również, że najważniejszą rolę w kształtowaniu kierunku rozwoju i priorytetów politycznych powinna odgrywać Rada Europejska. Do tego należy zmniejszyć liczbę eurodeputowanych i nie tworzyć ponadnarodowej listy do Parlamentu Europejskiego.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie