Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2019 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Według MF oznacza to brak wpływów do budżetu w wysokości 1,59 mld zł w 2018 roku.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu w dniu 30 listopada 2016 r. Polska złożyła do TSUE skargę na decyzję Komisji Europejskiej z dnia 19 września 2016 r. W skardze podniesiono m.in. zarzut błędnej kwalifikacji podatku od sprzedaży detalicznej jako pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Istnieje ryzyko, że skarga nie zostanie rozpoznana do końca terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, tj. do dnia 31 grudnia 2017 r.

"Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów. Proponuje się zatem, aby przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2019 r." - napisano.

"Projektowane rozwiązanie legislacyjne oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za 2018 r. w wysokości 1.590,6 mln zł" - dodano.

Jak podaje MF, projektowana ustawa będzie miała wpływ na kwotę wydatków determinowaną przez tzw. stabilizującą regułę wydatkową.

"Ograniczenie dochodów z ww. podatku skutkuje ograniczeniem maksymalnego poziomu wydatków jednostek objętych regułą, co oznacza, że planowana zmiana będzie neutralna dla sektora finansów publicznych" - napisano.

We wrześniu 2016 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, a w październiku 2016 r. Rada Ministrów przyjęła nowelę, która wstrzymała funkcjonowanie podatku do 1 stycznia 2018 r.