Laureaci otrzymali wyróżnienia w środę podczas uroczystej gali w Górzykowie pod Zieloną Górą, zorganizowanej podczas polsko-niemieckich dni mediów. Dwudniowe spotkanie z udziałem stu dziennikarzy odbywa się pod hasłem "Nowa polityczna rzeczywistość - skutki dla relacji polsko-niemieckich".

Nagrodę w kategorii Prasa otrzymał Rainer Schulze za materiał "Der zerbrochene Spiegel" (Rozbite lusterko) o podziałach wśród Polaków mieszkających we Frankfurcie nad Menem, opublikowany w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W kategorii Radio zwyciężył Conrad Lay, autor audycji "Eine Stadt, die sich nicht mehr fremd ist, Breslau/Wrocław: Drei Generationen erzaehlen" (Miasto, które nie jest już obce, Breslau/Wrocław: Trzy pokolenia opowiadają) dla rozgłośni SWR2.

W kategorii Telewizja pierwsze miejsce zajął reportaż Dagmar Wittmers "Als Zwangsarbeiter auf dem Lande schuften" (Gdy robotnicy przymusowi harowali na wsi) dla stacji NDR.

Nagrodę specjalną w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu", ufundowaną przez władze województwa lubuskiego, dostała Monika Iłowska-Walkowiak za audycję "Chodzą ulicami ludzie..." dla Radia Zachód S.A.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak powiedziała, że dziennikarstwo ma szczególne znaczenie nie tylko dla demokracji, ale także dla likwidowania przesądów, nieufności i negatywnych stereotypów.

"Polsko-niemiecka historia nie zawsze była łatwa i przyjemna, lecz w wolnej Polsce udało się wyjaśnić wiele trudnych spraw naszej wspólnej historii, co w dużym stopniu zawdzięczamy solidnemu i uczciwemu dziennikarstwu po obu stronach" - podkreśliła Polak.

Była to 20. edycja Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, która od 2013 r. nosi imię Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego demokratycznego premiera Polski po 1989 roku.

Do konkursu nadesłano łącznie 133 prace, z których 24 nominowano do nagród.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe - Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia oraz trzy województwa - zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

Z Zielonej Góry Jacek Lepiarz (PAP)