Artykuły na temat: "ZDROWIE PIU"

Za pięć lat 10 proc. badań klinicznych będzie niekomercyjnych [WYWIAD]

8 sierpnia 2019 r.

- Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o badaniach klinicznych – na pewno wiele się zmieni w kwestii ubezpieczeń, uprościmy rejestrację, skrócimy jej czas. Zamierzamy też budować oddziały badań klinicznych w instytutach i szpitalach uniwersyteckich - mówi Radosław Sierpiński, PO prezesa Agencji Badań Medycznych.

Pacjenci kardiologiczni w specjalnych rejestrach

7 sierpnia 2019 r.

Poprawę opieki nad pacjentami z niewydolnością serca zakłada projekt rozporządzenia w sprawie Krajowego Rejestru Mechanicznego Wspomagania Krążenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Nadal jest problem z odpoczynkiem lekarzy po dyżurze

6 sierpnia 2019 r.

Kwestia uregulowania tzw. zejść po dyżurze – mimo zdecydowanego stanowiska resortu zdrowia – wciąż jest punktem zapalnym w wielu szpitalach. Związkowcy zapowiadają stanowcze działania wobec placówek, które nie stosują się do ministerialnych wytycznych.

Kto zweryfikuje uprawnienia ratowników? Nie tylko lekarz w komisji

29 lipca 2019 r.

Nie tylko specjalista, ale również przedstawiciele innych zawodów medycznych pracujących w systemie ratownictwa będą mogli zasiadać w komisji egzaminacyjnej weryfikującej uprawnienia ratowników. Dotąd w jej skład musiało wchodzić przynajmniej dwóch lekarzy, co powodowało trudności w jej zebraniu.

Ubezpieczenia prywatne pomogą odciążyć państwo

4 lipca 2019 r.

System opieki zdrowotnej powinien zapewniać taką opiekę, by równoważyć potrzeby społeczeństwa z możliwościami finansowymi państwa. To podstawowy wniosek z debaty „Wspólnie dla zdrowia” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia oraz raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z maja br. oraz kolejnego wydania „Health in Transition – Poland”, przygotowanego przez Obserwatorium WHO wraz z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego.