Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Kod z PESEL to niejedyny sposób, by zrealizować e-receptę

15 stycznia 2020 r.

Czterocyfrowy kod, dokument PDF z kodem kreskowym albo wydruk informacyjny – jak przypomina NFZ, na takiej podstawie można zrealizować e-receptę. Po wprowadzeniu obowiązku wypisywania leków w formie elektronicznej, pacjenci wskazują, że obawiają się podawać swój PESEL w aptece w obecności innych osób.

Nowe wymogi dotyczące rachunku kosztów odłożone

14 stycznia 2020 r.

Niedostosowanie placówek medycznych do zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów oraz potrzeba ujednolicenia sposobu gromadzenia, przetwarzania i interpretowania informacji o kosztach świadczeń to główne powody uchylania obowiązującego rozporządzenia w tej sprawie.

Nowy model psychiatrii dziecięcej wyceniony. Można zacząć kontraktowanie

13 stycznia 2020 r.

7–8 tys. zł – na takie wynagrodzenie będą mogli liczyć specjaliści zatrudnieni w poradniach psychologiczno-psychoterapeutycznych, które będą podstawą zreformowanego systemu opieki dla dzieci i młodzieży. Miesięczny koszt funkcjonowania takiej placówki to ok. 50 tys. zł. Rocznie NFZ przeznaczy na te podmioty 150–180 mln zł. Konkursy mają ruszyć już w lutym.

Ocena badań pacjentki w ciąży musi być staranna

9 stycznia 2020 r.

Niestaranna ocena badania KTG skutkująca zaniechaniem dalszej diagnostyki ciąży w szpitalu oraz odesłanie pacjentki tuż przed porodem do lekarza prowadzącego jest poważnym błędem lekarskim, za który ginekologowi należy się kara – orzekł Sąd Najwyższy.

E-recepta: Cyfrowa rewolucja w zdrowiu o krok bliżej

2 stycznia 2020 r.

Nowy rok to upowszechnienie e-recept – od 8 stycznia lekarze powinni wystawiać je przede wszystkim w elektronicznej postaci. Papierowa forma nadal będzie dopuszczalna w wyjątkowych przypadkach, jednak co do zasady obowiązującą będzie cyfrowa.

Do końca marca 2020 roku zlecenia na starych i nowych drukach

30 grudnia 2019 r.

Od nowego roku zmieniają się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Nowy będzie wzór tego dokumentu, ma być on też potwierdzany elektronicznie. System ten jednak, jak alarmowali potencjalni użytkownicy, nie został w pełni wdrożony i przetestowany. Dlatego postulowali wydłużenie okresu, w którym dopuszczalne będzie stosowanie dotychczasowych zasad.