Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Skuteczna ochrona pracowników przed rakiem. Czy to zadanie ponad siły?

6 grudnia 2019 r.

Czas bisfenolu A w paragonach jest policzony. Możemy odetchnąć z ulgą? Bynajmniej. W jego miejsce pojawią się bowiem inne czynniki o rakotwórczym działaniu. A zagrożeń w tym zakresie jest w środowisku pracy dużo więcej. Problem w tym, że możemy o nich nawet nie wiedzieć…

Gałecki o psychiatrii: Pilotaż uderza w system zastany [WYWIAD]

5 grudnia 2019 r.

Centrum zdrowia psychicznego na swoim terytorium jest monopolistą, a przez to jedynym podmiotem odpowiedzialnym za opiekę. Konflikty są nieuniknione, bo jest to gruntowna reforma systemu, która wymusza zmiany m.in. w prywatnych poradniach - mówi Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Łatwiejsza realizacja e-recepty

3 grudnia 2019 r.

Dzięki zmianom wprowadzonym do projektu rozporządzenia w sprawie recept farmaceuci nie będą musieli dokonywać skomplikowanych operacji przeliczania, ile leku należy wydać pacjentowi. Po konsultacjach wprowadzono do niego część zmian postulowanych przez środowisko.

Potrzebna jest ochrona przed agresją pacjentów

28 listopada 2019 r.

Pilnego spotkania z ministrem zdrowia, policją i praco dawcami chce Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Chodzi o przeciwdziałanie atakom na pracowników ochrony zdrowia.

Ilu Polaków nie szczepi swoich dzieci? [NAJNOWSZE DANE]

26 listopada 2019 r.

Od obowiązkowych szczepień w I półroczu 2019 r. uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat – poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na poświęconym szczepieniom I Kongresie Pielęgniarek i Położnych POZ.

Diagności przeciwni obciążaniu lekarzy kosztami badań

19 listopada 2019 r.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) apeluje do lekarzy o niepodpisywanie kontraktów przewidujących pomniejszanie wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań. Wnioskuje też o wprowadzenie przepisów, które uniemożliwiłyby tego typu praktyki.

Czy ZUS jest związany decyzją wydaną wcześniej przez NFZ

17 listopada 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją ustalił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika naszej spółki – rzekomo wykonywał umowę zlecenie, a nie umowę o dzieło. W uzasadnieniu podał, że uprzednio NFZ uznał w decyzji, iż istnieje obowiązek zapłaty składek na to ubezpieczenie, a pracownik się od niej nie odwołał. Czy w tej sytuacji spółka jako płatnik może kwestionować decyzję ZUS o wysokości składek?

Problem z niepłodnością narasta. Czy in vitro będzie jedynym sposobem na to, by rodziły się dzieci? [WYWIAD]

16 listopada 2019 r.

- Podstawowy temat brzmi: jak skutecznie pomagać. Równolegle spotykają się naukowcy, by omawiać kwestie etyczne. Ja jednak na tych spotkaniach nie bywam - mówi  Marian Szamatowicz profesor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa; były kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych. W 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia metodą in vitro.

Po pierwsze: Nie szkodzić. A więc też nie wyjeżdżać?

14 listopada 2019 r.

Scenarzysta filmu „Bogowie” wkłada młodemu Zbigniewowi Relidze w usta następujące zdanie: „Z samymi łóżkami możemy burdel zrobić, a nie klinikę kardiochirurgiczną”. Z naszej perspektywy słowa te brzmią wyjątkowo ponuro, bo głównemu bohaterowi chodziło o dobry sprzęt, którego dzisiaj w szpitalach jest w bród. Niebawem na niewiele jednak się zda, bo nie będzie komu za jego pomocą leczyć pacjentów.

Podwyżki to za mało, by zatrzymać lekarzy

14 listopada 2019 r.

Od kiedy po wstąpieniu Polski do UE łatwiej o pracę za granicą, z Polski wyjechało ok. 15 tys. lekarzy. Co roku o wyjazd stara się ok. 600–700 osób, a ich liczba nie spada. Powód? Warunki pracy.