Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Niektóre szpitale zmniejszą przyjęcia pacjentów. Wszystko dlatego, że leczą szybko i sprawnie?

20 sierpnia 2019 r.

Zmniejszamy w tym półroczu przyjęcia pacjentów – mówi mi w niezobowiązującej rozmowie jedna z dyrektorek szpitala. I dodaje, że dostali po łapach za to, że leczą szybko i sprawnie. Jej zdaniem to wszystko efekt sieci (czyli nowego systemu finansowania szpitali) – ich placówka przyjęła więcej chorych, ale nie dostała za to zwiększonych środków z NFZ. Mówi wprost: sieć zabetonowała działający do tej pory system. I nie opłaca się działać ani gorzej, ani lepiej.

Choroby przewlekłe: Wizyta adaptacyjna dla młodych niepotrzebna

13 sierpnia 2019 r.

W przypadku pacjentów u progu pełnoletności niewiele elementów diagnostyki i leczenia może ulec modyfikacji; często zmieniają się tylko lekarz i przychodnia. Nie jest to wystarczająca podstawa do wdrożenia wizyty adaptacyjnej – uważa Ministerstwo Zdrowia.

Za pięć lat 10 proc. badań klinicznych będzie niekomercyjnych [WYWIAD]

8 sierpnia 2019 r.

- Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o badaniach klinicznych – na pewno wiele się zmieni w kwestii ubezpieczeń, uprościmy rejestrację, skrócimy jej czas. Zamierzamy też budować oddziały badań klinicznych w instytutach i szpitalach uniwersyteckich - mówi Radosław Sierpiński, PO prezesa Agencji Badań Medycznych.

Pomoc dla chorych na EB coraz bliżej

31 lipca 2019 r.

Rozporządzenie, na mocy którego pęcherzykowe oddzielenie naskórka (EB) będzie świadczeniem odrębnie finansowanym, zostało skierowane już do publikacji.

Koniec kryzysu lekowego? Szumowski: W aptekach są zamienniki

24 lipca 2019 r.

W aptekach dostępne są zamienniki leków, które może zaproponować farmaceuta – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków. Dodał, że przez ostatnie doniesienia o braku leków, wzrosła ich sprzedaż.

W Warszawie powstanie klinika "Budzik" dla dorosłych w śpiączce

24 lipca 2019 r.

Mazowsze będzie miało klinikę „Budzik” dla dorosłych osób w śpiączce. Powstanie na działce użyczonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym tego przedsięwzięcia.

Stomatolodzy powinni mieć ogólną wiedzę medyczną

23 lipca 2019 r.

Kształcenie lekarzy dentystów w ramach różnych profili – praktycznego i ogólnoakademickiego – może doprowadzić do stworzenia dwóch grup zawodowych o różnym poziomie i zakresie wiedzy. Takie zastrzeżenia zgłosiły środowiska lekarskie i akademickie do projektu rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.