Artykuły na temat: "zdrowie"

Pacjent nie może być traktowany wyłącznie jako przedmiot rozliczeń między NFZ a szpitalem

10 grudnia 2019 r.

- Pacjent będzie miał możliwość kontroli legalności praktyki stosowania RDTL, np. przez zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i popieranie propacjenckiej wykładni prawa. Praktyka stosowania RDTL rzeczywiście może stać się bardziej przyjazna pacjentowi - mówi Grzegorz Heleniak, naczelnik wydziału prawa administracyjnego i ochrony zdrowia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Agencję Badań Medycznych zasypały wnioski o dotacje

5 grudnia 2019 r.

Podczas wczorajszej konferencji ABM podpisała porozumienie o współpracy z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). To o tyle istotne, że agencja jest instytucją, która ma wspierać rozwój badań klinicznych, m.in. finansowo, zaś URPL odpowiada za ich stronę formalną, m.in. wydaje zezwolenia na ich prowadzenie.

Od 2021 r. szczepionka przeciwko HPV dla dziewczynek będzie refundowana

5 grudnia 2019 r.

W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy i nowotwory głowy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Gałecki o psychiatrii: Pilotaż uderza w system zastany [WYWIAD]

5 grudnia 2019 r.

Centrum zdrowia psychicznego na swoim terytorium jest monopolistą, a przez to jedynym podmiotem odpowiedzialnym za opiekę. Konflikty są nieuniknione, bo jest to gruntowna reforma systemu, która wymusza zmiany m.in. w prywatnych poradniach - mówi Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Naczelna Izba Aptekarska: Apteki mogą wydawać leki z metforminą

4 grudnia 2019 r.

 Apteki mogą obecnie wydawać leki zawierające metforminę – poinformowała w środę Naczelna Izba Aptekarska. Podstawą wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego – przypomniała NIA.

KO składa projekt ustawy o pierwszeństwie pieszych

22 listopada 2019 r.

Posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba złożyli w piątek w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o pierwszeństwie pieszych. Ustawa ma na celu ochronę i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię.

Spada liczba palaczy w Polsce, ale nadal pali 8 mln Polaków

21 listopada 2019 r.

Stopniowa zmniejsza się liczba palaczy papierosów w naszym kraju, nadal jednak pali 8 mln Polaków. Aż 70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu – alarmowali w czwartek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji przypadającego 21 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia.