Artykuły na temat: "zatrudnienie"

Trudniej o zasiłek z ZUS dla nowo zatrudnionych

19 listopada 2019 r.

 Pieniądze z zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego nowo zatrudnieni dostaną dopiero po 90 dniach pracy na etacie i po 180 dniach prowadzenia biznesu – pisze we wtorek "Rzeczpospolita”. Zaznacza ona, że "nie ma pewności", czy ten dłuższy okres wyczekiwania będzie dotyczył także zasiłku chorobowego.

Koszty zatrudnienia pracownika w 2020 r.

17 listopada 2019 r.

Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2020 roku wzrasta do 2600 zł brutto. Dla pracodawcy oznacza to wzrost całkowitych kosztów zatrudnienia.

O czym musi pamiętać pracodawca, zatrudniając osobę niepełnosprawną

14 listopada 2019 r.

Zagadnienia dotyczące stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem reguluje kodeks pracy. Jednak w przypadku zatrudniania osób z niepełnosprawnością pracodawca ma obowiązek respektowania dodatkowych uprawnień pracownika wyznaczonych przez ustawę z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172, ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1696, dalej jako u.r.o.n. lub ustawa o rehabilitacji).

Uzależnienia Polaków: Zagraża nam pracoholizm oraz Twitter

11 listopada 2019 r.

Blisko jedna dziesiąta Polaków to osoby, dla których uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem. Z kolei u dwóch trzecich pracujących występuje ryzyko wystąpienia pracoholizmu – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez CBOS. Oznacza to, że zagrożenie uzależnieniem od pracy dotyczy obecnie w Polsce ponad 2,5 mln osób.

Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

7 listopada 2019 r.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 5,1 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z tą we wrześniu – poinformował w czwartek wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. W porównaniu z wrześniem br. liczba bezrobotnych spadła o 9,3 tys. osób.

Jak korzystać ze służbowej skrzynki e-mail w dobie RODO?

3 listopada 2019 r.

Pracownicy korzystający ze służbowej skrzynki e-mail przede wszystkim powinni pamiętać o tym, że ich poczta elektroniczna może być monitorowana przez pracodawcę. Co prawda pracodawca nie ma prawa stosowania monitoringu w sposób dowolny, niemniej jednak, w pewnych okolicznościach zezwalają mu na to przepisy.

Coraz więcej firm stawia na elastyczne formy czasu pracy

30 października 2019 r.

Ponad trzy tysiące firm wprowadziło u siebie przedłużony okres rozliczeniowy, który pozwala na wprowadzenie elastycznych form czasu pracy – poinformowało MRPiPS, powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Z możliwości tej najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa.

Wzrost płacy minimalnej może spowodować spadek zatrudnienia

21 października 2019 r.

Zapowiadany silny wzrost płacy minimalnej skutkować będzie w 2024 r. niższym o 3,5-poroc. zatrudnieniem w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób, w porównaniu ze scenariuszem, w którym obecne tempo wzrostu płacy minimalnej zostałoby zachowane - prognozują analitycy Credit Agricole.