Proszę czekać...

Artykuły na temat: "zatrudnienie"

COVID-19 uzasadnia zmiany w służbie cywilnej

23 listopada 2020 r.

Premier zyska możliwość wydzielania w urzędach wydziałów i departamentów, co do których przepisy o służbie cywilnej nie będą mieć zastosowania. Szef jego kancelarii na stałe otrzyma dział obejmujący administrację.

Śmierć pracownika. Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego?

19 listopada 2020 r.

Nasz pracownik zmarł 10 listopada. Był u nas zatrudniony na pełen etat 11 lat i 3 miesiące. W tym roku wykorzystał 10 dni roboczych urlopu (wymiar 26 dni). Od 5 listopada był na zwolnieniu lekarskim wystawionym do końca listopada (wynagrodzenie chorobowe miało być za 10 dni tego zwolnienia, a potem byłby zasiłek). Pracownik był wynagradzany stawką miesięczną 5900 zł. Miał żonę i dwoje uczących się dzieci – jedno w wieku 15 lat, a drugie ma 18 lat. Jak rozliczyć się z rodziną, ile komu wypłacić, czy powinni złożyć jakieś dokumenty, wnioski w sprawie wypłaty? Jakie jeszcze są obowiązki z naszej strony jako pracodawcy np. wobec ZUS? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Brexit to zmiany również w transgranicznym zatrudnieniu

19 listopada 2020 r.

Choć do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię pozostało tylko sześć tygodni, to wciąż jest wiele niewiadomych. Pewne jest jednak, że beneficjenci umowy o wystąpieniu zachowają swoje uprawnienia.

Jak obliczyć podstawę zasiłku pracowników z krótkim okresem zatrudnienia

5 listopada 2020 r.

Pracownik został zatrudniony 1 lipca 2020 r. na trzymiesięczny okres próbny, na 1/2 etatu. Ponownie został przyjęty do pracy (na nową umowę o pracę) na czas określony od 5 października, już na pełny etat. Zachorował 14 października, a niezdolność do pracy trwała pięć dni. Jak obliczyć mu wynagrodzenie chorobowe? Czy przyjąć wynagrodzenie z poprzedniej umowy?

Cudzoziemcy masowo napływają do Polski. I pracują legalnie

19 października 2020 r.

Na koniec września w polskim systemie ubezpieczeń społecznych było ubezpieczonych 689 tys. obcokrajowców, o 19 tys. więcej niż w lutym. – To skala nienotowana w naszej historii – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Sąd nakaże pracodawcy wypłatę odszkodowania, lecz nie sprostuje od razu wydanego świadectwa pracy

11 października 2020 r.

Były pracownik domaga się od naszej spółki odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dodatkowo żąda także sprostowania świadectwa pracy. Przyczyną rozwiązania umowy była nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika, o czym został poinformowany, bo wzmianka na ten temat została zawarta w świadectwie pracy. Niestety przez sytuację spowodowaną COVID-19 w chwili rozwiązywania z nim umowy nasza kadrowa była nieobecna w pracy, a przez to nie wysłano pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy; nikt też się z nim nie kontaktował. Czy uda się to obronić w sądzie? Czy będziemy musieli sprostować świadectwo pracy?

Trudno o chętnych do pracy za kółkiem

10 września 2020 r.

Branża wychodzi z dołka po koronawirusie. Większa liczba zleceń może jednak mieć słodko-gorzki smak. Wraca bowiem problem braku kierowców, a pandemia jeszcze go wzmacnia.