Artykuły na temat: "szkoła branżowa"

Reforma zawodówek to klapa? Lista absurów jest długa

8 maja 2019 r.

Edukacja zawodowa miała odpowiadać na potrzeby rynku i zaangażować pracodawców. W rzeczywistości dyrektorzy szkół nie wiedzą nawet, jakie kierunki otworzą we wrześniu. MEN nadal nie przygotowało podstawy programowej. Kuleje też współpraca z firmami. Środowisko mówi dość zgodnie: to wina resortu edukacji, który wprowadza zmiany chaotycznie, strzelając pomysłami jak z karabinu maszynowego. Resort edukacji przekonuje zaś, że ustawa o szkolnictwie branżowym jest przemyślana, a jej wdrażanie będzie na bieżąco weryfikowane i w ramach potrzeby korygowane.

Zalewska: cel zmian to związanie szkół z branżami

20 lutego 2018 r.

Celem zmian w szkolnictwie branżowym i technicznym jest związanie szkół z branżami - podkreślała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jej zdaniem, pracodawcy są chętni, by uczestniczyć m.in. w szkoleniach i tworzeniu podstaw programowych.

Uczniowie szkół branżowych skończą szkołę z prawem jazdy kat. C?

16 lutego 2018 r.

Jesteśmy na etapie przygotowywania podstaw programowych, które zapewnią, że uczniowie niektórych szkół branżowych będą je kończyli z prawem jazdy kategorii C -  powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Znaczenie szkolnictwa zawodowego podkreślała minister pracy Elżbieta Rafalska.

Od września szkoły branżowe zastąpią zawodówki. Co to jest?

20 sierpnia 2017 r.

Od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Tym samym na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona już rekrutacja do pierwszych klas dotychczasowych 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły te docelowo zastąpione zostaną branżowymi szkołami I i II stopnia.

Gimnazjaliści stracą w szkołach branżowych

28 lutego 2017 r.

Uczniowie, którzy wybiorą naukę w szkołach branżowych, zakończą edukację prowadzącą do matury po 14 latach. Złoży się na to sześć lat szkoły podstawowej, trzy lata gimnazjum i trzy lata szkoły branżowej pierwszego stopnia oraz dwa lata nauki w szkole branżowej drugiego stopnia. Tymczasem osoby, które będą kształciły się już w nowym systemie, aby dostać dokładnie te same uprawnienia, spędzą w szkole o rok krócej – osiem lat szkoły podstawowej, trzy lata w szkole branżowej pierwszego stopnia i dwa w drugiego stopnia.