Artykuły na temat: "rynek pracy"

Premia za pozostanie na rynku pracy jest potrzebna

9 grudnia 2019 r.

Wskaźnik aktywności zawodowej mamy w Polsce wyjątkowo niski. To negatywnie wpłynie na wysokość emerytur. Obniżając wiek przejścia na emeryturę wybraliśmy, że sytuacja będzie coraz gorsza. I to nie tylko dla emerytów.

Naruszenie prawa konkurencji? To mogą być także działania firm w obszarze HR

22 listopada 2019 r.

Niektóre porozumienia firm dotyczące spraw pracowniczych czy choćby tylko wymiana informacji w tym zakresie mogą naruszać reguły konkurencji. W Polsce nie przywykliśmy do patrzenia na te działania jak na potencjalne ograniczenie konkurencji. Jednak w ślad za światowymi trendami również UOKiK może zacząć się nimi interesować.

Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

7 listopada 2019 r.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 5,1 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z tą we wrześniu – poinformował w czwartek wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. W porównaniu z wrześniem br. liczba bezrobotnych spadła o 9,3 tys. osób.

Ukraińcy będą zarabiać więcej od Polaków? Pracownik ze Wschodu może liczyć nawet na 21 zł brutto za godzinę

6 listopada 2019 r.

Już 18% firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, w tym aż 40% dużych przedsiębiorstw. Pracodawcy oferują im atrakcyjne wynagrodzenie. Co piąta osoba może liczyć na więcej niż 21 zł brutto na godzinę. Mimo to przyciągnięcie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze. Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46% firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu, aż o 32 pp. więcej niż rok temu. Takie są najważniejsze wnioski z najnowszego raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.

Przygotuj się na trzęsienie ziemi. Oto 7 czynników kształtujących przyszłość na rynku pracy [RAPORT]

6 listopada 2019 r.

Przyszłość pracy dzieje się już teraz. Roboty weszły na stałe do fabryk i biur, automatyzacja i zaczątki sztucznej inteligencji zmieniają procesy w firmach, tzw. gig economy rewolucjonizuje HR i rekrutację. Opublikowany dziś raport opisuje „7 czynników kształtujących przyszłość pracy”. Rewolucja ego, rosnąca potrzeba elastyczności i coraz większa luka kompetencji to wielkie zmiany, którym firmy muszą stawić czoła. Szczególnie istotnym wyzwaniem okazuje się uwolnienie talentów drzemiących w pracownikach – zmiana procesów i sposobu zarządzania, tak, by mogli oni rozwijać i wdrażać w życie nowe umiejętności. Ponad 80% światowego potencjału cyfrowego nie zostało jeszcze wykorzystane. Czy jesteśmy gotowi na moment, w którym to się stanie?

Woś: Automatyzacja jako śmiertelna choroba

31 października 2019 r.

Czy ludzkości grozi technologiczne bezrobocie? Nie, nie grozi. Czy w takim razie robotyzacja nie jest dla świata pracy żadnym problemem? Oczywiście, że jest. I to poważnym.