Artykuły na temat: "RPO"

Bodnar: nie będę kandydował na prezydenta ani na RPO

13 listopada 2019 r.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował w środę, że nie zamierza wystartować w nadchodzących wyborach prezydenckich. Nie będzie się również ubiegał o ponowny wybór na urząd RPO. Nie wykluczył jednak zaangażowania się w politykę po zakończeniu kadencji rzecznika.

RPO do banków: Nie oszukujcie konsumentów w sprawie kredytów frankowych

31 października 2019 r.

Po niekorzystnych dla sektora finansowego wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE niektórzy przedsiębiorcy przekonują swych klientów, że nie można tych rozstrzygnięć przekładać na status polskich spraw. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara sugestie banków, że wyroków TSUE nie stosuje się do przepisów polskich, tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów.

Zakopane od lat nie walczy z przemocą. RPO interweniuje

31 października 2019 r.

Doktor Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO) pyta wojewodę małopolskiego, jakie działania podjął lub zamierza podjąć wobec Zakopanego, które od lat konsekwentnie odmawia wykonywania obowiązków związanych z przeciwdziałaniem domowej agresji.

RPO radzi, jak skutecznie walczyć z mafią lekową

30 października 2019 r.

Jedną z przyczyn braku leków jest ich nielegalny wywóz z Polski przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obchodzą oni prawo, by z aptek leki trafiały do hurtowni je eksportujących. Aby skutecznie walczyć z tym procederem, należy wprowadzić kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi, wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb. Wskazuje tak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wylegitymowanie sędziego: RPO pyta o incydent w sądzie

29 października 2019 r.

Rzecznik praw obywatelskich zajął się głośnym przypadkiem próby wylegitymowania sędzi na sali sądowej. Chodzi o opisane przez „Gazetę Wyborczą” wydarzenia, do których doszło w ubiegłym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.