Artykuły na temat: "RPO"

Rzecznik chce wyjaśnień w sprawie sędziego

21 stycznia 2020 r.

Zastępca RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o podanie dokładnych okoliczności związanych z odwołaniem z delegacji do stołecznego sądu okręgowego sędziego Krzysztofa Ptasiewicza z sądu rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

RPO wyraża wątpliwość ws. prawidłowości powołania Piotra Schaba

20 stycznia 2020 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził w poniedziałek wątpliwość w kwestii prawidłowości powołania w 2018 r. rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba. Jak dodał, jeśli ta wątpliwość się potwierdzi, należy uznać, iż działanie sędziego Schaba "to nadużycie władzy".

MEN: W szkołach jest prowadzona edukacja ekologiczna

14 stycznia 2020 r.

Edukacja ekologiczna jest stałym elementem nauczania zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej i ponadpodstawowej – poinformowało PAP ministerstwo edukacji. Z apelem o wprowadzenie do szkół zajęć o klimacie wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik przystąpił do sprawy wygaszonego członka KRS

7 stycznia 2020 r.

Chodzi o sprawę Jana Grzędy, sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, którego czteroletnia kadencja członka Krajowej Rady Sądownictwa została skrócona na mocy nowelizacji z grudnia 2017 r. Zmiana ustawy o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3) zakładała wybór nowych członków, jednocześnie nie przewidując możliwości odwołania do sądu dla osób, których kadencja została przerwana przed końcem terminu.