Artykuły na temat: "polityka"

Wszystko na opak, czyli alfabet deformy. Oto jak polityka partyjnych królów jest sztuką manipulacji

22 lutego 2020 r.

To, że polityka, bez rozróżniania partyjnych kolorów, jest sztuką nie tylko walki o władzę, lecz także manipulacji, niespełnionych obietnic, półprawd czy kłamstwa, wiemy nie od dziś. Do tych cech doszusowało to, co się dzieje obecnie wokół zagadnień ustrojowych, sądownictwa, sędziowskich wyroków, zmian prawa. Prawo jako instrument działania było tej polityki zawsze blisko, ale z takim jak obecnie stopniem upolitycznienia debaty ustrojowo-prawnej, manipulacji, i mieszania ludziom w głowach nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.

Szahaj: Czy to narodowy liberalizm?

21 lutego 2020 r.

Nie sądzę, aby to naród wybrał kierunek transformacji, jeśli przez ów kierunek rozumieć model kapitalizmu (a jest ich kilka). Z pewnością naród słusznie nie chciał tego, co było, czyli realnego socjalizmu. O tym jednak, w którą konkretnie stronę pójdziemy, zdecydowali jak zwykle politycy, ekonomiści i dziennikarze. W tym sensie nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z paternalizmem, czyli wyborem przez innych tego, co powinniśmy chcieć.

Wróbel: Niesforny palec jednej posłanki

21 lutego 2020 r.

Joanna Lichocka może pokazała palec posłom opozycji, a może nie. Z nagrania wnioskowałbym, że raczej nie, kłopot polega na tym, że tłumaczenie się w takich sprawach, chociażby nie wiem jak rezolutne, pogarsza sprawę. Zresztą jej krytycy mają gdzieś, czy posłanka pocierała policzek, czy raniła palcem uczucia wrażliwych etyków z Wiejskiej – Lichocka ma zapłacić za TVP, za Trybunał Konstytucyjny, za KRS, za wszystko.

Ziobro przejmuje CBA, igrzyska czas zacząć

20 lutego 2020 r.

Zaczęło się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi. Wczoraj rano media obiegły informacje, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli przeszukania w mieszkaniach pancernego Mariana, czyli szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Niegdyś zaufany człowiek prezesa prezesów, po reportażu „Superwizjera” TVN, w którym dziennikarze ujawnili proceder wynajmowania pokoi na godziny w jego kamienicy, stał się dla Prawa i Sprawiedliwości człowiekiem bardzo niewygodnym. I z racji dużej niezależności NIK bardzo trudno usuwalnym. Wydaje się też, że już nie jest godzien zaufania prezesa prezesów.

PiS vs. Banaś. A więc wojna

20 lutego 2020 r.

Immunitet szefa NIK nie ochronił przed przeszukaniem mieszkań jego i jego rodziny. Do prezesowskiego gabinetu agentom CBA nie udało się jednak wejść

Kidawa-Błońska: Żądam zawetowania noweli dającej rekompensatę TVP i PR

17 lutego 2020 r.

Żądam od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania noweli przyznającej 1,95 mld zł rekompensaty w br. dla TVP i Polskiego Radia - mówiła w poniedziałek w Płocku kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej zdaniem, środki te powinny zostać przeznaczone na dofinansowanie służby zdrowia.

„Środkowy palec to najlepszy dowód, że propaganda jest ważniejsza niż zdrowie”. Opozycja chce ukarania przez komisję etyki Joanny Lichockiej

16 lutego 2020 r.

Opozycja chce ukarania przez komisję etyki Joanny Lichockiej. Chodzi o gest środkowego palca, który posłanka pokazała w stronę opozycji w czasie burzliwej debaty nad przekazaniem mediom rządowym blisko 2 miliardów złotych. Według partii rządzącej przeproszenie urażonych przez Lichocką jest wystarczające w tej sytuacji.