Artykuły na temat: "podwyżki wynagrodzeń"

Wzrost wyceny świadczeń trafi głównie na podwyżki płac? Dyrektorzy szpitali mają wątpliwości

23 maja 2019 r.

Mimo zwiększenia planu finansowego NFZ o 4 mld zł, napięcie w ochronie zdrowia nie maleje. Choć prezes Andrzej Jacyna twierdzi, że większość dodatkowych środków, które trafią do lecznic, będzie przeznaczona na wzrost wynagrodzeń, pracownicy nie wierzą, że rzeczywiście otrzymają te pieniądze. A dyrektorzy szpitali przekonują, że minister zdrowia składa obietnice bez pokrycia.

Szykują się wielkie podwyżki płac?

23 maja 2019 r.

Pracodawcy i związki zawodowe proponują wzrost minimalnej pensji w przedziale od 137 zł do 270 zł, a wynagrodzeń w budżetówce – od 6,1 proc. do 15 proc.

Dodatkowe pieniądze na podwyżki płac i ściganie mafii śmieciowej dla Inspekcji Ochrony Środowiska w 2019 roku

9 grudnia 2018 r.

Ponad 100 mln zł rocznie na wzmocnienie finansowe Inspekcji Ochrony Środowiska zapowiedziało Ministerstwo Środowiska, co też zostało uwzględnione w założeniach do noweli ustawy o inspekcji ochrony środowiska. To pieniądze zarówno na podwyżkę płac, jak i na wynagrodzenie nowo zatrudnionych osób. Większe wydatki mają pomóc w ściganiu tzw. mafii śmieciowej.

Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

6 grudnia 2018 r.

Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

Kandydaci na żołnierzy z mniejszymi podwyżkami

6 grudnia 2018 r.

Uposażenia kandydatów do służby zawodowej nie będą już automatycznie wzrastać wraz z podwyżkami najniższej płacy w armii – zakłada projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

Wypłata podwyżki wymaga zgody zatrudnionego

27 września 2018 r.

Firma poinformowała pracowników o przyznaniu im indywidualnych podwyżek za wyniki w pracy. Jeden z nich odmówił jednak jej przyjęcia. Czy w takim przypadku przyznanie podwyżki jest skuteczne z mocy prawa jako świadczenie korzystniejsze dla pracownika (a tym samym nie jest potrzebna jego zgoda na dokonanie takiej zmiany)?