Artykuły na temat: "płaca minimalna 2020"

Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2020

5 grudnia 2019 r.

Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł

Podwyżki 2020. Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia

2 listopada 2019 r.

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.

Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie co najmniej o 200 zł

13 czerwca 2019 r.

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął propozycję wysokości przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia. Najniższa pensja dla pracownika ma wynieść 2450 zł (czyli o 200 zł więcej niż w 2019 r.; 8,9 proc.), a stawka dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 16 zł za godzinę. Teraz propozycja ta trafi do partnerów społecznych. W Radzie Dialogu Społecznego rozpoczną się negocjacje ostatecznych kwot podwyżek. Decyzja rządu już teraz ma jednak istotne znaczenie. Zgodnie z przepisami przyszłoroczne wynagrodzenie minimalne nie będzie mogło być niższe od kwot przyjętych wczoraj przez Radę Ministrów, bez względu na efekty rozmów z centralami związkowymi i organizacjami pracodawców. Te pierwsze przyjęły wspólne stanowisko w sprawie minimalnego wynagrodzenia – postulują jego wzrost o 12 proc. (do 2520 zł).