Artykuły na temat: "NFZ"

Chemioterapia także w domu

22 stycznia 2020 r.

Leczenie w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów przewiduje nowe zarządzenie prezesa NFZ dotyczące chorych przyjmujących chemioterapię. Jego projekt został właśnie skierowany do konsultacji.

Przychodnia musi zapłacić karę za źle wystawione recepty

16 stycznia 2020 r.

Gdy refundowane recepty są wystawiane bez uzasadnienia medycznego lub dla nieuprawnionych pacjentów, NFZ ma prawo nałożyć na przychodnię karę wynikającą z kontraktu o udzielanie świadczeń. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że kontroli z ramienia NFZ dokonywały osoby niebędące lekarzami – orzekł Sąd Najwyższy.

Kod z PESEL to niejedyny sposób, by zrealizować e-receptę

15 stycznia 2020 r.

Czterocyfrowy kod, dokument PDF z kodem kreskowym albo wydruk informacyjny – jak przypomina NFZ, na takiej podstawie można zrealizować e-receptę. Po wprowadzeniu obowiązku wypisywania leków w formie elektronicznej, pacjenci wskazują, że obawiają się podawać swój PESEL w aptece w obecności innych osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przedłużą umowy z NFZ

31 grudnia 2019 r.

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) we wtorek poinformowali, że przedłużą umowy z NFZ do 31 grudnia 2020 r. Wcześniej na podpisanie aneksów na przyszły rok zdecydowali się lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

Do końca marca 2020 roku zlecenia na starych i nowych drukach

30 grudnia 2019 r.

Od nowego roku zmieniają się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Nowy będzie wzór tego dokumentu, ma być on też potwierdzany elektronicznie. System ten jednak, jak alarmowali potencjalni użytkownicy, nie został w pełni wdrożony i przetestowany. Dlatego postulowali wydłużenie okresu, w którym dopuszczalne będzie stosowanie dotychczasowych zasad.

Refundowany sprzęt medyczny. E-zlecenia później niż zakładano

27 grudnia 2019 r.

E-zlecenia na wyroby medyczne, np. na aparaty słuchowe, cewniki, protezy czy wózki inwalidzkie, zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., a nie, jak planowano wcześniej, od 1 stycznia. NFZ będzie honorował zlecenia wystawione po 1 stycznia 2020 rwyroby medyczne protezy aparaty słuchowe wózki inwalidzkie e-zlecenia. na starych i na nowych wzorach.

Senatorowie chcą, by NFZ dostał więcej pieniędzy

19 grudnia 2019 r.

3 mld zł zamiast 2 mld zł na wzmocnienie tzw. funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia – taka była rekomendacja komisji budżetu i finansów publicznych, która opiniowała zmianę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, do której przychylił się Senat.